Rozmowy były trudne, głębokie i konkretne – oświadczył Riabkow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. Wiceminister dodał, że USA „poważnie podeszły” do rosyjskich propozycji.

Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały ok. 7,5 h z krótką przerwą na lunch - podała RIA Nowosti.

Reklama

NATO-Rosja i OBWE

Liczba żołnierzy USA w Europie nie była przedmiotem poniedziałkowych rozmów z Rosją - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu rozmów z delegacją Rosji w Genewie.

Sherman stwierdziła, że kwestii liczebności wojsk amerykańskich w Europie nie było w porządku prawie 8-godzinnych rozmów w Genewie z rosyjską delegacją. Dodała, że nie przewiduje, by było to przedmiotem zapowiedzianych rozmów na forach Rady NATO-Rosja i OBWE.

USA przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciła postulaty Rosji dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO - oświadczyła Sherman.

Sherman stwierdziła też podczas telefonicznej konferencji prasowej, że USA mają prawo do dwustronnej współpracy z Ukrainą i że nie będą rozmawiać o Ukrainie bez Ukrainy.

Reklama