- Jestem bardzo zaniepokojony tym, co dzieje się dziś w Niemczech. Nasze badanie, zakończone w grudniu, pokazuje, że poziom antysemityzmu w Niemczech, spośród wszystkich krajów, jest rekordowo wysoki. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że co trzeci młody człowiek w wieku poniżej 25 lat ma zasadniczo antysemickie poglądy. I faktem jest, że to jest niebezpieczne, bo to jest następne pokolenie - powiedział Lauder, komentując wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji.

Reklama

Wyniki badania są według Laudera jednocześnie "bardzo zaskakujące" i "nie zaskakujące". Zaskakujące, że "liczba ta jest tak wysoka, ale nie zaskakujące, ponieważ wiemy, że w niemieckich szkołach niewiele uczy się o Holokauście i o tym, co się wtedy wydarzyło".

"Nie wiedzieli o roli, jaką odegrali Niemcy"

Lauder podkreślił, że "jedną z rzeczy, które odkryliśmy, było to, że dzieci i młodzi ludzie, z którymi rozmawialiśmy, nie wiedzieli, że (w Holocauście) zginęło sześć milionów ludzi. Nie wiedzieli też zbyt wiele o roli, jaką odegrali Niemcy, co jest zdumiewające".

Kluczowym elementem wpływającym dziś na wzrost antysemityzmu są media społecznościowe, uważa prezes WJC. - Jeśli korzysta się dziś z mediów społecznościowych, panuje tam nieustanna nienawiść wobec Żydów. - Antysemici wykorzystali pandemię, by powiedzieć: "Żydzi ją wywołali i czerpią z niej zyski" (...) Ale ciekawe jest to, że nie ma nikogo, kto by powiedział, że to nieprawda. Spójrzmy na przykład Niemiec: kto zabiera głos i mówi, że to kłamstwo? Kto odważy się ujawnić? Nikt! - zauważył prezes Światowego Kongresu Żydów.

Do czego może to doprowadzić w przyszłości, np. za dziesięć lat? - W Niemczech, podobnie jak w wielu innych miejscach, ryzykujemy, że ktoś inny może to wykorzystać, wystartować w wyborach i wygrać. Nie, nie sądzę, że będziemy mieli kolejnego Hitlera, ale możemy mieć kolejną osobę, która jest podobnie silna, która wykorzystuje nienawiść, wykorzystuje strach, aby coś zbudować - na tym polega niebezpieczeństwo - mówił Lauder.

Według badań Światowego Kongresu Żydów, co piąty dorosły Niemiec ma poglądy antysemickie. Wśród osób w wieku od 18 do 29 lat jest to nawet prawie co trzecia osoba. Nienawiść do Żydów w Niemczech osiągnęła alarmujący poziom podczas pandemii koronawirusa: liczne teorie spiskowe wykorzystują antysemickie uprzedzenia i są wyraźnie skierowane przeciwko Żydom. Wiedza Niemców na temat Holokaustu spada: 60 procent nie potrafi poprawnie stwierdzić, że podczas Holokaustu zamordowano 6 milionów Żydów, 71 procent osób w wieku od 18 do 29 lat nie ma obecnie tej podstawowej wiedzy. Jedna piąta wszystkich respondentów przynajmniej raz stwierdziła, że Żydzi mają zbyt duży wpływ w sferze finansów, polityki, mediów czy w konfliktach i wojnach w porównaniu z innymi grupami ludności.

Sondaż przeprowadzono w listopadzie wśród 5 tys. osób w Niemczech.