Mykoła razem z żoną przez miesiąc rosyjskiej okupacji mieszkał w piwnicy bloku. Po wycofaniu się Rosjan i wyzwoleniu miasta przez siły ukraińskie opowiedział ekipie ABC o działaniach rosyjskich żołnierzy – wynika z relacji zamieszczonej przez Longmana na Twitterze.

Reklama

Legitymowanie i zabijanie wedle uznania

Naprzeciwko bloku Mykoły znajdują się trzy prowizoryczne groby, przy każdym deska z ikoną. Mężczyzna wyjaśnił, że chciał pochować zabitych na tyle godnie, na ile był w stanie.

Dwaj pochowani tam mężczyźni zostali zastrzeleni na oczach Mykoły. Trzeci zmarł po wybuchu granatu. Jego szczątki leżały na ziemi przez wiele dni, aż w końcu pozwolono Mykole je zebrać i pochować – wynika z opowieści mężczyzny.

Według niego Rosjanie sprawdzali ludziom dokumenty. Jeśli podejrzewali, że ktoś może stanowić zagrożenie, zabijali. Mężczyznom kazali się rozbierać i szukali tatuaży, być może wojskowych. Rosyjscy żołnierze zajęli też mieszkania ukraińskich rodzin, które stały się "noclegowniami pijanych, brutalnych bandytów" – napisał korespondent ABC.