Shapps w rozmowie z dziennikiem "Daily Mail" wyjaśnił, że planuje ukrócić niebezpieczne zachowania rowerzystów na drogach. Wskazał, że niewłaściwa jest sytuacja, w której poruszają się oni z nadmierną prędkością, ale nie łamią prawa, bo nie ma ograniczeń. Szczególnie tam, gdzie na coraz większej liczbie dróg są ograniczenia do 20 mil (ok. 32 km) na godz., rowerzyści mogą łatwo je przekroczyć, więc chcę, aby ograniczenia prędkości miały zastosowanie do rowerów. To oczywiście prowadzi do pytania: +jak rozpoznać rowerzystę?+, +czy potrzeba tablic rejestracyjnych i ubezpieczenia?+, itp. - powiedział.

Reklama

Minister chce walczyć z piratami drogowymi

W Wielkiej Brytanii kodeks drogowy i ustawa o ruchu drogowym przewidują ograniczenia prędkości tylko dla pojazdów silnikowych. Władze lokalne mogą nakładać ograniczenia prędkości na rowery, ale rzadko to robią. Shapps zapewnił, że nie chce powstrzymywać ludzi przed wsiadaniem na rower, ale dodał, że nie należy przymykać oczu na rowerzystów, którzy łamią przepisy drogowe, przekraczają prędkość, przejeżdżają na czerwonym świetle i "uchodzi im to na sucho".

Reklama

Niespełna dwa tygodnie temu minister transportu zapowiedział, że po wakacyjnej przerwie parlamentarnej złoży nowelizację ustawy o transporcie i wprowadzi możliwość karania rowerzystów, którzy spowodują wypadek śmiertelny, na takich samych zasadach jak kierowców samochodów. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rowerzyści, którzy śmiertelnie potrącą pieszego, mogą zostać skazani maksymalnie na dwa lata więzienia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński