Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i przewlekłej chorobie – cytuje Reuters opublikowane przez agencję Interfax oświadczenie Centralnego Szpitala Klinicznego Rosji w Moskwie.

Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

Reklama

Na początku lipca br. media rosyjskie i sieci społecznościowe podały, że Gorbaczow trafił do szpitala. Według tych doniesień cierpiał na cukrzycę i miał problemy z nerkami.

Gorbaczow w 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.

"Pieriestrojka"

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" - przebudowa.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

"Godny zaufania przywódca, który utorował drogę do wolnej Europy" - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin "wyraża głębokie współczucie" najbliższym Gorbaczowa. "Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa" - dodał Pieskow.