Moje przesłanie do mieszkańców Ukrainy brzmi: możecie polegać na Niemczech. (...) A jednocześnie moje przesłanie do (narodu) niemieckiego jest następujące: nie zapominajmy nigdy, co ta wojna oznacza dla tutejszych ludzi (na Ukrainie - PAP). Mimo wszystkich trudności, jakie ten konflikt niesie także dla nas w Niemczech, spójrzmy (na to) przez chwilę oczami Ukraińców - powiedział Steinmeier, cytowany na Twitterze przez rzeczniczkę prezydenta Cerstin Gammelin.

Reklama

Polityk zapewnił, że Ukraina może liczyć na wsparcie Berlina "tak długo, jak to będzie niezbędne". - (Ta pomoc) dotyczy także jak najszybszego remontu zniszczonej infrastruktury, naprawy sieci elektrycznych, wodociągów, systemów grzewczych, likwidacji trudności w dostawach - zauważył Steinmeier.

Dużą rolę mają w tym względzie do odegrania liczne niemieckie miasta partnerskie. Wraz z prezydentem (Ukrainy) Zełenskim obejmę patronatem sieć partnerstwa miast (z obu krajów). Im więcej będzie partnerstw, tym łatwiej będzie można przetrwać (nadchodzącą) zimę - podkreślił prezydent.

To pierwsza podróż Steinmeiera na Ukrainę od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj. W planie polityka jest m.in. spotkanie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Reklama