Jak powiedziała eurodeputowana, na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Interpolu Polska wraz z Ukrainą przeforsowały rezolucję, która pozwala na wydalenie Rosji ze struktur tej policyjnej organizacji. Rezolucja w tej sprawie (dotycząca umowy o współpracy między UE a Interpolem), autorstwa Wiśniewskiej, została wcześniej przyjęta przez Parlament Europejski podczas lipcowej sesji plenarnej. Rosyjska agresja, napaść na Ukrainę, podczas której Rosja dopuszcza się zbrodni ludobójstwa, jest wystarczającym powodem, by wykluczyć Rosję z Interpolu – podkreśliła w rozmowie z PAP europosłanka.

Reklama

"Interpol powinien podjąć natychmiastowe kroki"

W jej raporcie znalazła się osobna część poświęcona Rosji, w której wzywa się Komitet Wykonawczy Interpolu do przygotowania i zaproponowania Zgromadzeniu Ogólnemu niezbędnych zmian w statucie Interpolu, aby umożliwić zawieszanie członkostwa w tej organizacji, oraz apeluje do państw członkowskich UE o poparcie tej inicjatywy z myślą o zawieszeniu Rosji i innych państw, które konsekwentnie nadużywają Interpolu ze względów politycznych. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę uważam, że Interpol powinien podjąć natychmiastowe i stanowcze środki w celu wykluczenia Federacji Rosyjskiej z organizacji. Współpraca między Unią Europejską i Interpolem musi opierać się na zaufaniu. W przypadku Rosji nie może już być mowy o żadnej wiarygodności i żadnym zaufaniu - podsumowała europosłanka.

Za raportem dotyczącym negocjacji w sprawie umowy o współpracy między UE a Interpolem zagłosowało 607 europosłów, 13 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Z Brukseli Łukasz Osiński