Oficerowie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorą udział w ocenie gotowości jednostek wojskowych w obwodach Białorusi: grodzieńskim, brzeskim i homelskim. Ogólnie rzecz ujmując, zaplanowano ocenę gotowości regionu zachodniego do postawienia w stan gotowości bojowej, pod pozorem ćwiczeń - powiedział Hromow. Obwody grodzieński i brzeski to regiony Białorusi graniczące z Polską.

Reklama

Systematyczne przygotowania do eskalacji

Przedstawiciel sztabu podkreślił, że "działalność sił zbrojnych i struktur siłowych Rosji i Białorusi wskazuje na systematyczne przygotowania do eskalacji".

Reklama

Hromow opisywał m.in. na potajemne przerzucanie żołnierzy, sprzętu i uzbrojenia, manewry wojskowe, odnawianie i wyposażanie obiektów infrastruktury wojskowej. Przy tym, władze w Mińsku publicznie sygnalizują, że nie mają zamiaru atakować Ukrainy. Jednak ciągłe spotkania dowództwa wojskowo-politycznego Białorusi z przedstawicielami kolektywów pracowniczych budują obraz wroga i konieczności przeprowadzenia działań wyprzedzających przeciwko Ukrainie i NATO - zauważył generał.

Ataki irańskimi dronami z terytorium Białorusi

Reklama

Wskazał, że Rosja próbuje przerzucić swoje wojska na lotniska na Białorusi i prowadzi aktywne działania na poligonach tego kraju. W tym tygodniu z terytorium Białorusi dokonano 10 startów irańskich dronów Shaheed przeciwko Ukrainie.

Gen. Hromow powiedział, że obecnie sztab nie widzi ze strony Białorusi "bezpośredniego tworzenia ugrupowania ofensywnego". Ukraina wzmocniła swoje ugrupowanie na kierunku północnym - dodał przedstawiciel Sztabu Generalnego. Zapewnił, że siły ukraińskie są przygotowane na ewentualność rosyjskiego natarcia na Kijów z terytorium Białorusi.

Na razie jednak Rosjanie skoncentrowani są na atakach na ukraińską infrastrukturę energetyczną i zakłócaniu tras logistycznych dostaw pomocy zagranicznej dla Ukrainy - ocenił generał.