Według wstępnych szacunków, domniemany sabotaż spowodował szkody o wartości co najmniej 1,6 miliona euro.

Dziury w rurociągu LNG

Jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez urząd śledczy Szlezwiku-Holsztyna, sprawca lub sprawcy najwyraźniej użyli profesjonalnego sprzętu by uszkodzić gazociąg. Według źródeł w służbach bezpieczeństwa otwory w stalowej rurze gazowej były ledwo widoczne z zewnątrz, ponieważ plastikowa powłoka na wierzchu ponownie skurczyła się po wierceniu - przekazał “Spiegel”.

Reklama

Według informacji dziennika, wywiercone otwory zostały odkryte dopiero podczas elektronicznych kontroli rur i zgłoszone policji 28 listopada.

Reklama

Dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągu

Ze względu na podejrzenie umyślnego uszkodzenia linii, która jest częścią “infrastruktury krytycznej” niemieckich dostaw energii, prokuratura federalna w Karlsruhe wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia sabotażu antykonstytucyjnego.

Rurociąg LNG to rurociąg przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Skroplony gaz ziemny jest wykorzystywany jako paliwo środków transportu, głównie ciężkiego transportu drogowego. Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną