Ostrzeżenia Whitinga wygłoszone podczas przesłuchania w sprawie przyszłych priorytetów budżetu wojskowego podkreślają skupienie się Waszyngtonu na Chinach jako największym zagrożeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa oraz na konkurencji geopolitycznej, która nasiliła się za rządów byłego prezydenta Donalda Trumpa i jest podtrzymywana przez administrację Joe Bidena.

Reklama

Chińska flota satelitarna wzrosła ponad trzykrotnie od 2018 r. do 359 systemów, stwierdził Whiting w swoich przygotowanych uwagach , dodając, że niektóre z nowo rozmieszczonych satelitów mogą służyć jako broń mogąca zakłócić orbitę amerykańskich zasobów.

Pekin opracowuje także "hipersoniczne pojazdy szybujące" – inną zaawansowaną broń kosmiczną, która ma pokonać tradycyjne systemy ostrzegania i obrony przed rakietami – powiedział.
Chiny rozwijają swoje zdolności w przestrzeni wojskowej i przeciwprzestrzeni w zapierającym dech w piersiach tempie, aby odmówić amerykańskim i sojuszniczym zdolności kosmicznych, kiedy tak zdecydują - dodał.


Whiting stwierdził, że najbardziej niepokojący w związku z przyspieszonym naciskiem Chin na broń kosmiczną "jest sposób, w jaki Chiny badały nas klinicznie i naszą zależność od przestrzeni kosmicznej" oraz "szybko budują" programy mające zagrozić amerykańskiej architekturze satelitarnej.

Odpowiedź Chin na amerykańskie komentarze

Ministerstwo Obrony Chin odpowiedziało na te komentarze, a rzecznik Zhang Xiaogang powiedział na regularnej konferencji prasowej w Pekinie, że "strona amerykańska wykorzystuje tak zwane groźby ze strony innych narodów jako pretekst do zwiększania własnej siły militarnej".
Wzywamy Stany Zjednoczone, aby zaprzestały rozpowszechniania fałszywych informacji i zaprzestały wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej – wskazał.