Abramowicz rozmawiał z Putinem? Miał wstawić się za Nawalnym

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz jest objęty zachodnimi sankcjami. Większość czasu spędza Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jednak w lutym udał się do Moskwy, by spotkać się z Władimirem Putinem. Tak twierdzą niezależne rosyjskie media, które dodają, że spotkanie miało miejsce w piątek, 16 lutego na kilka godzin przed ogłoszeniem przez władze więzienne informacji o śmierci Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej na Syberii.

O roli Abramowicza powiedziała Maria Pewczich, doradczyni Nawalnego. Według niej oligarcha zaangażował się w stworzenie porozumienia i miał "dostarczyć Kremlowi propozycję wymiany za Nawalnego". Stwierdziła też, że pełnił on funkcję "nieformalnego negocjatora w kontaktach z urzędnikami amerykańskimi i europejskimi".

Reklama

Według źródeł zbliżonych do Abramowicza, oligarcha miał być "oszołomiony", gdy dowiedział się, że Nawalny zmarł w trakcie prowadzonych w Moskwie negocjacji.

O sprawę był pytany rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Możecie zapytać przedstawicieli Abramowicza. To nie jest pytanie do nas – odparł.

Reklama

Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego. Był liderem opozycji antykremlowskiej, uważany za najważniejszego oponenta Putina.

Nici z pieniędzy dla Ukrainy? Abramowicz zwleka

24 lutego 2022 roku, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, Abramowicz przestał być mile widziany w sporcie. W efekcie sprzedał londyńską Chelsea. Nowym właścicielem klubu zostało amerykańskie konsorcjum z Toddem Boehlym na czele. Amerykanie nabyli Chelsea za kwotę 4,25 mld euro, a do Abramowicza trafiło wówczas 2,3 mld euro.

Środki te miały wesprzeć ofiary wojny w Ukrainie. Określane były jako "największy pozarządowy pakiet pomocowy, jaki kiedykolwiek widziała Europa". Politico.eu informowało niedawno, że Ukraińcy wciąż czekają na obiecaną pomoc.

W ubiegłym roku pojawiły się informacje, że Abramowicz chciałby, żeby pieniądze trafiły nie tylko do poszkodowanych Ukraińców, ale też Rosjan. Według oligarchy jego rodacy również mieli ucierpieć przez konflikt. Od tamtego czasu sprawa stanęła w miejscu.