"Kopernikus" to program Unii Europejskiej, którego zadaniem będzie monitoring środowiska i bezpieczeństwa oraz informowanie o zagrożeniach żywiołowych. Start programu ogłosił 15 września unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Guenter Verheugen. Pisownia "Kopernikus" to niemiecka wersja nazwiska sławnego astronoma.

Reklama

Guenter Verheugen nazywa on Kopernika "obywatelem Europy, który urodził się w 1473 roku z niemieckich rodziców w Toruniu na terenie Prus".

Wcześniej o stosowanie nazwy "Copernicus" walczył europoseł Adem Bielan z PiS. Teraz dostał silne wsparcie w postaci Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Kleiber nie chce przesądzać, czy Kopernik był Polakiem, ale chce "uświadomić obywatelom Unii Europejskiej, że Mikołaj Kopernik od urodzenia do śmierci poza latami studiów na zagranicznych uniwersytetach żył i pracował w Rzeczpospolitej, służąc jej jako duchowny, uczony, lekarz i obywatel"

Reklama

"Dlatego też, daleki od jakiegokolwiek nacjonalizmu i chęci wzniecania bezowocnych, z naukowego punktu widzenia, dyskusji o narodowości Kopernika, solidaryzuję się z opiniami, wyrażanymi przez polskich uczonych i polityków, którzy postulują przyjęcie jako nazwy programu powszechnie stosowanej łacińskiej wersji nazwiska uczonego - Copernicus" - podkreślił prezes PAN.