Earth Hour to akcja przygotowywana m.in. przez organizację WWF. Wiadomo, że wyłączenie prądu na godzinę nie powstrzyma globalnego ocieplenia, ale akcja ma głównie uświadamiać, że każdy we własnym zakresie może oszczędzać energię na co dzień.

Reklama

Choć nawet wyniki za tę jedną godzinę robią wrażenie. Dokładnie policzono to w ubiegłym roku w Chicago. Miasto na godzinę pogrążyło się w totalnych ciemnościach. Światło wyłączyło 2,2 mln osób, przez co zużycie prądu spadło o 10,2 proc. Emisja gazów cieplarnianych zmniejszyła się tak, jakby po ulicach nagle przestało jeździć 48 tys. samochodów.

Taki wynik w Polsce jest ciągle nieosiągalny, ale organizatorzy liczą, że w tym roku będzie lepiej niż w ubiegłym. Na specjalnej stronie internetowej http://www.wwf.pl/godzinadlaziemiWWF Godzina dla Ziemi można zgłaszać swoją gotowość wyłączenia światła. Do akcji już przyłączają się kolejne instytucje i samorządy. Podświetlenia zabytków i ważnych budynków gasną w czasie Earth Hour na całym świecie. Nie inaczej będzie w Polsce. W ciemnościach pogrążą się m.in.:

Warszawa: Pałac Kultury, wszystkie mosty, Pałac Prezydencki, hotel Inter Continental, hotel Polonia Palace, centrum handlowe Złote Tarasy. W kawiarni Traffic Club przy ul. Brackiej 25 organizowany jest klimatyczny wieczorek przy świecach.

Poznań: urząd miasta, kościół Farny, ratusz wraz z podświetleniem domków budniczych, katedra z mostem Biskupa Jordana, most św. Rocha, hotel Sheraton. Wieczór przy świecach w klubie Galeria ZAK, ul.Szyperska 2

Kraków: Wawel, Kopiec Kościuszki, Muzeum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, Teatr Słowackiego, Teatr Stu

Łódź: Pałac Poznańskich

Lublin: Zamek Lubelski, Teatr im. J.Osterwy, budynek ratusza, Archikatedra Lubelska, Wieża Trynitarska, Bazylika oo. Dominikanów, Centrum Handlowo-Rozrywkowe Plaza Lublin, hotel Lublinianka, hotel Europa.