"Cztery lata temu, właśnie tego dnia, mój umiłowany poprzednik Sługa Boży Jan Paweł II kończył swoją ziemską pielgrzymkę po niekrótkim okresie wielkiego cierpienia" - mówił Benedykt XVI w homilii, odprawiając w bazylice świętego Piotra mszę za swego poprzednika. "Łączy nas wieczorem pamięć o nim, która wciąż jest żywa w sercach ludzi, jak dowodzi tego nieprzerwane pielgrzymowanie wiernych na jego grób w Grotach Watykańskich" - zwracał się papież do przybyłych, w tym także do wielu pielgrzymów z Polski.

Mszę koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz, który przez cały pontyfikat Jana Pawła II służył mu jako osobisty sekretarz. Kardynał w każdą rocznicę śmierci papieża przyjeżdża do Rzymu. Potem wspólnie modlili się przy grobie Jana Pawła II.

Ale uroczystości upamiętniające papieża Polaka odbywały się nie tylko w Watykanie. We wszystkich kościołach w Polsce wspominano dziś Jana Pawła II. Przed świątyniami zapłonęły świece. Kulminacyjny moment uroczystości nastąpił o 21.37 - w godzinę śmierci papieża.

W Krakowie rozbrzmiał Dzwon Zygmunta. Wierni zebrani pod "papieskim oknem" na ulicy Franciszkańskiej 3 wysłuchali przesłania od kardynała Stanisława Dziwisza. "Ojciec Święty Benedykt XVI w swojej homilii dziś wygłoszonej nazwał Jana Pawła II papieżem nadziei. To przesłanie niech stanie się dla nas wszystkich umocnieniem w trwaniu przy Chrystusie, tak jak on trwał do ostatniego drgnienia jego gorącego serca" - odczytano apel hierarchy.





Reklama

Odkryj przesłanie Jana Pawła II w kolekcji "Księgi Myśli i Wiary" >

Sam kardynał - przebywający wówczas w Watykanie - nie mógł połączyć się telefonicznie z Krakowem i przemówić do wiernych, gdyż - jak wyjaśniał - "wysiadł mu głos". Swoje wystąpienie wysłał więc... SMS-em.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w 1979 roku Jan Paweł II wypowiedział słynne słowa - "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" - zebrały się tysiące wiernych. Wieczorem zgromadzeni obejrzeli pokaz filmów o życiu papieża. Potem wzięli udział w rocznicowej mszy, prowadzonej przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. O godzinie 21.37 na placu zapłonął wielki znicz.

Szczególny wymiar mają uroczystości w Wadowicach, mieście Jana Pawła II. Tam, oprócz mszy w intencji wyniesienia papieża na ołtarze, zorganizowano procesję. Wierni niosąc zapalone świece przeszli przed rodzinny dom Karola Wojtyły. O godzinie 21.37 trębacz odegrał kompozycję Nini Rosso "Il Silenzio".

Ale nie tylko modlitwą upamiętniono Jana Pawła II. Klasztor Kamedułów w Wigrach, który dziesięć lat temu odwiedził papież, zaprosił wiernych do zwiedzania papieskich apartamentów oraz otwartej właśnie czytelni klasztornej, w której zgromadzono ponad 500 książek o Janie Pawle II oraz wiele dzieł samego papieża. Pokoje papieskie w wigierskim klasztorze odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

Równie obleganą atrakcją są otwarte rano apartamenty Jana Pawła II w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Pokoje, zwane potocznie papieżówką, udostępnia się tylko na szczególne okazje. Teraz można tam obejrzeć również dary przekazane klasztorowi przez papieża - kielich, różaniec, stułę, a poza tym również kremową mitrę, czyli nakrycie głowy Jana Pawła II, podarowane przez kardynała Dziwisza.

Zobacz "Księgi Myśli i Wiary" - kolekcję z tekstami Jana Pawła II >