Krzysztof Kowalczyk: Jak autentycznie wyrazić uczucia?

Anna Srebrna*: Zawsze pierwszym krokiem, żeby wyrazić uczucia do kogoś, jest rozpoznanie ich w sobie. Niektórzy mają z tym większy lub mniejszy problem, dlatego rozpoznawanie uczuć to taka przestrzeń w nas, o którą trzeba stale dbać i doskonalić. Im lepiej rozpoznajemy swoje uczucia, jesteśmy autentyczni, im bardziej wyrażamy siebie, tym większą sprawia nam to satysfakcję i tym łatwiej się nimi posługujemy. To droga z której nie da się zawrócić. Uczucia nas prowadzą, dają nam odpowiedzi na ważne pytania, stają się naszym barometrem.

Reklama

A jak to zrobić w dzień matki?

Dwa komunikaty powinny płynąć z tego, jak traktujemy swoje matki w tym dniu, niezależnie czy jesteśmy dziećmi, czy jesteśmy dorośli. Pierwszy to: pamiętam o tobie, jesteś w moich myślach, jesteś w moim sercu, a drugi komunikat to: jesteś dla mnie ważna. Kwiatek, prezent, telefon z życzeniami, jeśli to wyrażą, to będzie dla naszych matek ważne. To święto będzie dla nich ciepłym i wartościowym.

Reklama

Wszystkim wypada wyrażać uczucia?

Ta tendencja, że o uczuciach mówią mięczaki, a prawdziwy twardziel się nimi nie zajmuje, powoli się zmienia. Bo w rzeczywistości jest przeciwnie. Jeśli jesteśmy silni, to mamy w sobie przestrzeń na delikatne sprawy, w tym także na słabości. Zamykanie się na własne uczucia jest szkodliwe. Życie składa się z tak wielu sytuacji i tak zaskakujących zdarzeń, że do wyrażania uczuć musimy być ciągle gotowi. Takie okazje jak imieniny, urodziny, dzień matki, mogą pomóc nam się na chwilę zatrzymać, by bardziej, mocniej, cieplej je wyrazić.

A jeśli jest tak, że to właśnie my mamy z tym problem?

Reklama

Trzeba zobaczyć jakich sytuacji to dotyczy, jaki jest ten problem. To zadanie specjalisty, jeśli jest on poważny. Jest też prosty sposób, stosowany przez terapeutów, który sami też możemy stosować. Trzeba sobie stawiać pytanie: co czujesz? Dzień Matki jest dobrą okazją, by chcąc wyrazić uczucia spytać siebie, co czujemy. Ale ważne jest też to, by robić to jak najczęściej, nie tylko od święta. Utrzymywanie stałego kontaktu z naszymi bliskimi, z rodziną, z naszymi mamami jest bardzo ważne. Trzeba o nich pamiętać na co dzień. Życzenia składane raz na rok, raczej nie będą autentyczne i wartościowe.

Dlaczego tak ważne jest wyrażanie uczuć?

Bo to one budują relację. Dzięki nim nasze związki, znajomości stają się czymś ważnym. Bez nich pozostają powierzchowne.

*Anna Srebrna jest psychologiem, psychoterapeutką i trenerem w Laboratorium Psychoedukacji. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową.