Jak wyjaśnił prof. Kaliciński podczas środowej konferencji w Centrum Zdrowia Dziecka, chłopiec przeszedł operację rekonstrukcji dróg żółciowych metodą odtworzenia jelita. "Na dziś jesteśmy bardzo zadowoleni z operacji. Na jej efekt (...) trzeba poczekać od siedmiu do dziesięciu dni, byśmy mieli pewność, że nie będzie już podobnych powikłań" - zaznaczył Kaliciński.

Reklama

Specjalista zaznaczył, że środowy zabieg chłopiec przeszedł znacznie lepiej niż ten sprzed kilku dni. Operacja trwała 2,5 godziny. Jak zapewnił Kaliciński, lekarzom udało się zrobić wszystko, co zamierzali.

"Nie mamy zamiaru przetrzymywać go na oddziale intensywnej terapii dłużej, niż będzie tego wymagał. Chłopiec ma ponownie otwarte powłoki brzuszne, ale z tym możemy poczekać nawet dziesięć dni czy dwa tygodnie. Chcemy jednak jak najszybciej zacząć go karmić i normalnie traktować" - powiedział prof. Kaliciński.

Jak wyjaśnił, w wyniku powikłań pooperacyjnych u Tomka, żółć przedostawała się do jamy brzusznej, dlatego zabieg był konieczny. Tego rodzaju powikłania są piętą achillesową transplantacji wątroby i jednym z najczęstszych powikłań po transplantacjach.

Tomek zatruł się muchomorem sromotnikowym 7 sierpnia. W ostatniej chwili, 17 sierpnia lekarzom Centrum Zdrowia Dziecka udało się przeprowadzić przeszczep wątroby. Po transplantacji stan zdrowia Tomka poprawiał się, chłopiec zaczął samodzielnie oddychać i nawiązał kontakt z otoczeniem.

Reklama

W nocy z piątku na sobotę stan chłopca jednak się pogorszył i chłopiec musiał przejść kilka zabiegów operacyjnych. Od tego czasu 6-latek był ponownie dializowany i wentylowany.