Od stycznia 2012 r. miesięczna opłata za używanie odbiornika radiowego ma wynieść 5,50 zł; to o 15 gr więcej niż obecnie. Za używanie odbiornika telewizyjnego lub jednocześnie radia i telewizora stawka będzie wynosić 18,50 zł, czyli o 1,35 zł więcej niż w 2011 r.

Reklama

Równocześnie KRRiT powiększyła zniżki przysługujące osobom, które opłacą abonament z góry za dwa, trzy, sześć lub dwanaście miesięcy. W tym ostatnim przypadku można liczyć na 10-proc. bonifikatę. Po jej uwzględnieniu całoroczny abonament za radio będzie kosztował 59,40 zł, a za telewizor - 199,80 zł.

Jak tłumaczy rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Katarzyna Twardowska, KRRiT stoi na stanowisku, że media publiczne powinny być w większym stopniu niż obecnie finansowane ze środków pozakomercyjnych. "Tymczasem obecny system poboru opłat abonamentowych jest niedoskonały, co powoduje, że media publiczne muszą szukać pieniędzy na rynku. Nieznaczna podwyżka razem z lepszą ściągalnością, którą już obserwujemy od początku roku, może zatrzymać gwałtowny spadek wpływów" - powiedziała PAP Twardowska.

Jak dodała, regularnie abonament rtv płaci ok. 40 proc. z 17 mln gospodarstw domowych.

KRRiT rozporządzenie ws. abonamentu rtv wydała 13 kwietnia, weszło ono w życie pod koniec maja.

Poprzednia podwyżka abonamentu - miesięcznie o 5 gr za radio i 15 gr za telewizor - miała miejsce od 1 stycznia 2011 r. Nie zmieniła się wówczas wysokość bonifikat.