Wojskowa prokuratura garnizonowa w Poznaniu wszczęła we wtorek śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności próby samobójczej wojskowego prokuratora płk. Mikołaja Przybyła . Jak poinformował rzecznik poznańskiej wojskowej prokuratury okręgowej ppłk Sławomir Schewe, przesłuchany został już płk Przybył, który przebywa w szpitalu. Schewe nie chciał jednak ujawnić szczegółów złożonych przez niego wyjaśnień.

Reklama

Postępowanie prowadzone jest na podstawie artykułu 151, zgodnie z którym, "kto za namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5". Artykuł ten stosuje się w sprawach dotyczących samobójstw.

Płk Mikołaj Przybył postrzelił się w poniedziałek w przerwie konferencji, na której odnosił się do medialnych zarzutów o złamanie prawa w postępowaniu dot. przecieku ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Strzelił do siebie z broni prywatnej, na którą miał pozwolenie. Zgodnie z przepisami na teren prokuratury nie można wnosić broni palnej ani amunicji.