Ostatnio Kościołem wstrząsnął skandal z udziałem polskich duchownych w Dominikanie.

Ogólna zasada postępowania jest jasna i Kościół w Polsce stosuje się do niej - podkreśla Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. To zero tolerancji dla takich zachowań. Stolica Apostolska określa pedofilię jako jeden z najcięższych grzechów - dodaje Marcin Przeciszewski. Kapłan, u którego stwierdzi się takie zachowania, może być nawet usunięty spośród duchownych.

Do walki z pedofilią Kościół katolicki w Polsce wysyła na razie 40 osób. W Krakowie właśnie ruszył pilotażowy kurs, jak postępować w takich wypadkach. Odpowiedzialny za jego wdrożenie jezuita ojciec Adam Żak chce, żeby po jego zakończeniu jego uczestnicy mieli ogólną wiedzę o zaburzeniach zachowań seksualnych. Także w odniesieniu do Kościoła. Kursanci muszą także umieć odpowiednio zareagować na taki problem - mówi zakonnik.W programie pilotażowym biorą udział księża, siostry zakonne i świeccy.

Jak powiedział IAR jeziuta ojciec Adam Żak, ideałem byłoby, gdyby w każdej diecezji i prowincji zakonnej w Polsce był ekspert do spraw pedofilii.