Rok temu odbierała ona w imieniu ONZ sprawozdanie Stolicy Apostolskiej na temat pedofilii. Ocenia, że od tego czasu niewiele się zmieniło. Ze strony Kościoła brakuje konkretów - twierdzi.

Reklama

Powstała co prawda specjalna komisja do walki z pedofilią. Jednak na tym się skończyło. Nie słyszałam, aby podjęła ona, choć jedna akcję przeciw tym przestępstwom - dodaje w rozmowie z IAR Sara Oviedo. Jej zdaniem ta komisja nie zrobiła nic, co pozwoliłoby zabezpieczyć dzieci przed działaniem przestępców w sutannach.

ONZ stoi na stanowisku, że Kościół Rzymskokatolicki w kwestii pedofilii daje pierwszeństwo interesom kleru, a nie ofiar.

Sara Oviedo jest jedną z prelegentek odbywającej się w Poznaniu międzynarodowej konferencja „Stop nadużyciom seksualnym”. Przyjechały na nią ofiary molestowania seksualnego przez księży pedofilów z całego świata.

Reklama

Spotkanie ma - według organizatorów - zapoczątkować międzynarodowy ruch, dzięki któremu ofiary i organizacje pozarządowe pomagające osobom molestowanym będą mogły wymieniać się doświadczeniami i wspierać w swej działalności.

- Jesteśmy osamotnieni, nikt nam nie pomaga, nie mamy wsparcia ani ze strony rządu, ani tym bardziej ze strony kościelnej – powiedział prezes fundacji „Nie lękajcie się” Marek Lisiński.

Spotkanie zorganizowane przez fundację „Nie lękajcie się” ma dodać odwagi Polakom, ofiarom nadużyć ze strony duchownych. Organizatorzy podkreślają, że nie walczą z Kościołem, ale z przestępcami w jego szeregach. Konferencja potrwa do niedzieli, a wśród gości jest miedzy innymi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.