Kościół pozostanie otwarty do północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. Ponowne otwarcie Bazyliki zaplanowano na sobotę na godz. 10. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. Rozpoczną się one w południe mszą pogrzebową pod przewodnictwem abp. Głódzia.

Wcześniej kondukt z trumną prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pokonał drogę z ECS do Bazyliki Mariackiej. Po drodze minął miejsca ważne dla zmarłego tragicznie samorządowca, jego rodzinny dom i szkoły, w których się uczył.

W kondukcie szła najbliższa rodzina prezydenta - żona Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz tłumy gdańszczan.

Kondukt wyruszył punktualnie o godzinie 17.00 z Europejskiego Centrum Solidarności. Na chwilę przed wyruszeniem konduktu z rodziną tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska spotkał się w ECS Donald Tusk.

Przed Bazyliką Mariacką, gdzie zostanie pochowany Paweł Adamowicz, czekali wraz z duchownymi prezydenci miast: Rafał Trzaskowski, Rafał Dutkiewicz, Jacek Karnowski, Zygmunt Frankiewicz, Krzysztof Żuk oraz Jacek Jaśkowiak.

O szczegółach dotyczących planowanego odprowadzenia trumny do Bazyliki Mariackiej, w której Adamowicz zostanie w sobotę pochowany, poinformowała na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Na trasie konduktu było I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył Paweł Adamowicz.

Dalej kondukt szedł ul. Łagiewniki a następnie ul. Stolarską. Tuż obok niej znajduje się ulica Mniszki, gdzie się pan prezydent wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył pan prezydent - powiedziała Dulkiewicz.

Na trasie konduktu był stojący na Targu Drzewnym pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL organizowano liczne opozycyjne manifestacje i protesty. To miejsce, gdzie wykuwała się nasza wolność, gdzie pierwsze manifestacje organizowane przez Ruch Młodej Polski miały miejsce - manifestacje w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w rocznicę odzyskania niepodległości – powiedziała Dulkiewicz. Przypomniała, że pod pomnikiem Jana III Sobieskiego kończy się też, organizowana od wielu lat przez miasto, Parada Niepodległości i w miejscu tym zwykle przemawiał Adamowicz do uczestników przemarszu.

Spod pomnika kondukt skierował się w ulicę Pańską, mijając po drodze bazylikę św. Mikołaja, w której Adamowicz został ochrzczony. Świątynia ta została kilka miesięcy temu zamknięta dla wiernych. Stało się to na skutek ujawnienia problemów konstrukcyjnych mogących zagrażać ludziom. Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska przypomniała, że zły stan świątyni „był przedmiotem wielkiej troski pana prezydenta” Adamowicza.

Z ul. Pańskiej kondukt wszedł w ul. Kołodziejską, a następnie ul. Piwną, kierując się do głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. Kościół zostanie zamknięty w piątek o północy. Do tego czasu – jak poinformowała Dulkiewicz, „będzie trwało czuwanie, modlitwy, będzie możliwość pożegnania”.