- Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów w Warszawie prowadzone jest dochodzenie w sprawie niestosowania się do orzeczonego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie wyrokiem z dnia 9 lipca 2012 r. zakazu wykonywania zawodu nauczyciela oraz wykonywania działalności związanej z wychowywaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi poprzez prowadzenie w grudniu 2018 r. rekolekcji, w tym mszy świętej dla dzieci z nauką w Parafii Św. Józefa w Malborku, tj. o przestępstwo określone w art. 244 kk - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Łukasz Łapczyński.
Z przekazanych przez niego informacji wynika, że dochodzenie zostało wszczęte w dniu 10 kwietnia 2019 r. - Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich w sprawie Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, a następnie Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie, zakończonej wyrokiem skazującym i orzeczeniem zakazu, o którym mowa wyżej - informuje Łapczyński.
Dodał, że postępowanie dowodowe jest w toku, a policja realizuje wskazane przez prokuratora czynności procesowe zmierzające do pełnego wyjaśniania okoliczności zdarzeń objętych postępowaniem.
Przestępstwo z art. 244 kk ( niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych) zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej poinformowano, że w niedzielę ks. Dariusz Olejniczak złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.
"Prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem" - napisano.
Rzecznik archidiecezji poinformował, że ks. Olejniczak po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie. - Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi - dodał ks. Śliwiński.
W sobotę miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchowne. W filmie pokazano, że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.