15 grudnia ruszy zmodernizowana kolejka na Kasprowy Wierch, kultową górę wszystkich narciarzy. "Nowymi wagonikami trasę z Kuźnic na szczyt turyści pokonają w 12 minut, a więc o połowę szybciej niż dotychczas. W ciągu godziny będziemy wwozić 360 osób" - mówi Andrzej Laszczyk, prezes Polskich Kolei Linowych. Na Kasprowym jest już ponad metr śniegu i cały czas utrzymuje się minusowa temperatura.

Reklama

Nowości przygotowuje także Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Powstaje tu nowoczesny system naśnieżania. - 50 armatek będzie połączonych w jeden system sterowany sygnałem radiowym. Dzięki temu będą ośnieżać cały ośrodek, a więc obszar około 50 hektarów - informuje Zbigniew Markowski, wiceprezes zarządu ośrodka. W połowie grudnia otwarta zostanie tutaj czwarta kolejka krzesełkowa. W ciągu godziny będzie mogło nią wyjechać 2,5 tysiąca narciarzy.

W tym sezonie w gminie Bukowina Tatrzańska do dyspozycji narciarzy będzie 40 stoków. Za kilka tygodni zakończy się budowa nowego wyciągu w Czarnej Górze. 4-osobowy wyciąg krzesełkowy będzie w stanie wywieźć na szczyt 2400 osób w ciągu godziny. Snowboardziści i narciarze dostaną do wyboru dwie trasy - o długości 900 i 1100 metrów. W tym roku nowe trasy czekają także na narciarzy w Zębie (600 m długości) oraz w Witowie na Polanie Biały Potok i na stokach "Salamandry".

Po Białce i Bukowinie Tatrzańskiej centrum narciarskim chce stać się sąsiadujący z nimi Jurgów. Kompleks narciarski powstaje w południowej części wsi, vis-a-vis szałasów na Polanie pod Okólnem. Obok istniejącego już wyciągu w grudniu zostaną otwarte dwa kolejne - orczykowy i krzesełkowy. Do dyspozycji narciarzy będzie trasa zjazdowa o długości 1200 metrów. "Dodatkowe atuty to piękne widoki na Tatry Bielskie i przejście graniczne ze Słowacją oddalone od ośrodka o 300 metrów" - zachwala Józef Milan Modła, prezes spółki Hawrań, właściciela powstającego ośrodka.

Reklama

"Na większości już istniejących stoków wszystko już jest >pod parą<. Armatki śnieżne ustawione, dobiegają końca przeglądy techniczne wyciągów, ratraki grzeją silniki, a my przyjmujemy zapisy na lekcje nauki jazdy" - mówi Marcin Bożek, instruktor narciarski. Sprzyja też pogoda. Niemal cały czas pada śnieg. "W Zakopanem i okolicach leży średnio 30 cm śniegu. W górach pokrywa sięga już jednego metra. W najbliższych dniach pojawi się nieco więcej przejaśnień, ale nadal należy spodziewać się przelotnych opadów śniegu" - prognozuje Michał Furmanek, kierownik stacji IMGW w Zakopanem.

Sypie też u naszych południowych sąsiadów. Słowacy już oficjalnie rozpoczęli sezon narciarski. Inauguracja tradycyjnie odbyła się na 400-metrowym stoku w Szczyrbskim Stawie. W niektórych ośrodkach, np. tuż za przejściem granicznym w Chochołowie - w Meander Skipark Oravice po nartach można kąpać się w basenach termalnych znajdujących się tuż przy stoku. Warto o tym pamiętać, gdy za parę tygodni znikną granice.


Słowacja jak Mała Szwajcaria

Reklama

Słowacja chce się stać "Małą Szwajcarią". W ostatnich trzech latach w trasy narciarskie, wyciągi i turystykę zainwestowano tam ponad 300 mln zł, a tylko w zeszłym - aż 100. Sezon narciarski trwa tam od 130 do 160 dni i już się rozpoczął. Dzienne karnety kosztują od 40 do 80 zł.

U naszego południowego sąsiada znajduje się ponad 300 ośrodków narciarskich. Do dyspozycji jest około 900 wyciągów i 30 kolejek linowych. W ciągu godziny mogą przewieźć ponad 415 tys. osób. Tej zimy ruszy m.in. kolej krzesełkowa Doppelmayr w rejonie Jasna, a jej długość wynosić będzie około 820 m.

Kolejną tegoroczną nowością będzie połączenie dwóch znanych ośrodków narciarskich: Revucky Raj i ośrodka Donovaly. Nowo powstały PARK SNOW Liptovske Revuce oferuje specjalną promocję: jeden dzień jazdy gratis.
W Wysokich Tatrach 23 grudnia planowane jest otwarcie nowej naziemnej kolejki ze Starego Smokowca na Hrebienok. Stare wagony zostaną zamienione na nowoczesne, bardziej komfortowe, które pomieszczą aż 160 osób. Nowe inwestycje przygotowywane są także w najmłodszym słowackim ośrodku narciarskim Orava Snow w Orawskiej Leśnej.

W nadchodzącym sezonie narciarskim ponad 90 słowackich ośrodków zimowych będzie dysponowało sztucznym naśnieżaniem.