Decyzję o przeniesieniu 37 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy oraz innych osób przebywających w drzewickim DPS podjęto w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Reklama

.Jeszcze w środę popołudniu pracownicy i wolontariusze wspierający pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy (woj. łódzkie) apelowali o zgłaszanie się pielęgniarek, które mogłyby pomóc w opiece nad chorymi.

W DPS w Drzewicy kilkanaście dni temu wykryto przypadki zakażenia patogenem SARS-CoV-2. Pozytywne wyniki testów były zarówno u mieszkańców, jak i u opiekunów, pracowników oraz personelu medycznego.

W niedzielę burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski informował w specjalnym komunikacie, że "liczba zakażonych w DPS w Drzewicy wynosi 78 osób - 45 mieszkańców i 33 pracowników". Burmistrz dodał, że zmarła także jedna z mieszkanek drzewickiego DPS.

Reklama

Starosta opoczyński, który prowadzi placówkę, burmistrz miasta i wojewoda łódzki zapewnili środki ochrony, lekarstwa i żywność. Brakowało jednak personelu medycznego. Pracownicy i trzy pielęgniarki byli już u kresu sił - powiedziała jedna z osób, która była w budynku.

Byli jednak ochotnicy, którzy - tak jak i inni z drzewickiego domu - będą musieli przejść kwarantannę. Zgłosiło się tylko czterech wolontariuszy: dwóch żołnierzy Wojskowej Obrony Terytorialnej, jeden mieszkaniec miasta i miejscowy poseł PiS Robert Telus.