Prezydent: Był jednym z twórców sukcesu "Solidarności"

Reklama

"W czasach powstawania pierwszej "W 1991 roku przy powoływaniu rządu Jana Olszewskigo padła propozycja, by pokierował MSZ. Wtedy jednak okazało się to niemożliwe. Sześć lat później wszystkie ugrupowania zgodziły się na to, co oznacza, że Polska zmieniała się na lepsze" - zakończył prezydent.

"Rozmowa o Tobie, to rozmowa o Polsce"

Premier Donald Tusk skupił się z kolei na tym, jaką rolę odegrał Bronisław Geremek jako pedagog. "Dla mnie byłeś przede wszystkim nauczycielem. Uczyłeś, że słowo W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Lech Wałęsa. "Panie Bronku, pan był największym z Polaków i największym z patriotów. Dziękuję" - mówił były prezydent.

Pożegnanie z wojskowymi honorami

Podczas uroczystości obok siebie stali byli prezydenci Kaczorowski, Wałęsa i Kwaśniewski. Przed nimi Lech Kaczyński. Obecni też byli premierzy i ministrowie oraz zagraniczni goście. Za duszę profesora modliło się w kościele około 1500 osób, w tym 800 oficjeli.

Nabożeństwo odprawiali arcybiskupi Kazimierz Nycz i Tadeusz Gocłowski. W świątyni oprócz Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego, głos zabrali również byli ministrowie Janusz Onyszkiewicz i Henryk Samsonowicz.

Bronisław Geremek spoczął na Powązkach przy grobie swego przyjaciela Jacka Kuronia. Podczas tej części uroczystości poza prezydentem i premierem przemawiał też szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering oraz ostatni żyjący przywódca powstania w Getcie Warszawskim Marek Edelman.

Uroczystościom nadano ceremoniał wojskowy, m.in. oddano salwę honorową. Odegrano hymny: Polski i Unii Europejskiej, której profesor Geremek był wielkim entuzjastą.

Bronisław Geremek - działacz opozycji antykomunistycznej, poseł na Sejm, minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, poseł do Parlamentu Europejskiego - zginął w niedzielę w wypadku samochodowym. Miał 76 lat.