Publicysta "The Times" Giles Coren wspominał tydzień temu pogrzeb swojego żydowskiego wujka. Napisał m.in., że kiedy patrzy na falę imigracji Polaków w Wielkiej Brytanii, ma mieszane uczucia. Przypomina mu się głównie, że jego rodzina też musiała uciekać z Polski. Wszystko przez "Polaków, którzy dla rozrywki otaczali w Wielkanoc synagogi, a potem podpalali zamkniętych w nich Żydów". Coren dodał, że Polska nigdy nie rozliczyła się ze swojego antysemityzmu. Ani przed sobą, ani przed Żydami.

Reklama

Jego niezwykle obraźliwe dla Polaków słowa od razu rozpaliły ostrą dyskusję. Redakcję zalały listy nie tylko Polaków, ale i Brytyjczyków. Przeciwko oskarżeniom Polaków o antysemityzm, nieprawdziwym, niesprawiedliwym i nierzetelnym uwagom zaprotestowała polska ambasador Barbara Tuge-Erecińska. Wyraźnie zadowolony z jej odpowiedzi Coren zaproponował, żeby opowiedziała o pogromie kieleckim, do którego doszło wiele miesięcy po zakończeniu wojny.

W sobotę dziennik opublikował kolejne listy. Jeden z czytelników napisał, że obozy koncentracyjne umieszczono w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej specjalnie. Według niego Niemcy doceniali polski antysemityzm. Wiedzieli, że Żydzi nie mogą liczyć na pomoc Polaków.

Autorką kolejnego listu jest baronesa Ruth Deetch, która działa w lobby żydowskim na Wyspach.Ma za sobą karierę w organizacjach publicznych, mediach i w świecie akademickim. Według niej polski rząd nie wywiązuje się z obietnic wypłaty odszkodowań Żydom, którzy stracili mienie w czasie drugiej wojny światowej, ani obywatelom polskim, którym majątki przejęto po wojnie. Zasugerowała, żeby polski rząd powołał komisję ds. roszczeń do dawnego mienia żydowskiego w Polsce, tak jak zrobiły to inne kraje przystępujące do UE.

Są też głosy przyjazne Polakom. Niejaki M. Konrad z Halifaksu napisał, że Żydzi przez setki lat mieszkali w Polsce. I to Polacy przyjęli ich, kiedy zostali wypędzeni z Europy Zachodniej w średniowieczu. W Polsce powstały też pierwsze prawa chroniące Żydów. Podkreślił przy tym, że setki Polaków zostało wyróżnionych za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, a potem doceniono ich tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.