Nowelizacja opracowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadzi głębokie zmiany do dotychczasowego prawa. To zasługa włączenia do prac nad projektem organizacji społecznych - w tym m.in. stowarzyszenia Damy Radę - które znakomicie wiedziały, co i jak należy zmienić.

Reklama

Dlatego przemoc w rodzinie będzie ścigana z urzędu, a nie tylko na wniosek ofiary. Nie dość na tym - po wprowadzeniu nowego prawa każdy świadek, czyli np. sąsiad, zostanie zobowiązany do poinformowania o tym policji lub prokuratury. Do tej pory musiały to uczynić jedynie osoby, które nabrały podejrzeń o przemocy "w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych", czyli np. pracownicy opieki społecznej.

Nowelizacja sprecyzowała również kwestie związane z izolowaniem sprawców od krzywdzonych rodzin. Będą oni mogli otrzymać nakaz opuszczenia lokalu i zostać odtransportowani przez policję do noclegowni dla bezdomnych. Nowe prawo zakaże ponadto kar cielesnych wobec dzieci, a pracownikom pomocy społecznej pozwoli natychmiast zabrać je rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenie dla życia lub zdrowia.