Jestem prawnuczką powstańca wielkopolskiego i wiem, że wśród posłów, również wśród posłów komisji kultury, także jest sporo wnuków i prawnuków (powstańców), więc myślę, że wszyscy jesteśmy dumni i będziemy bardzo dobrze dbać o to, żeby rzeczywiście to święto, które uchwalimy przynosiło chlubę i oddawało hołd powstańcom wielkopolskim - podkreśliła posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka, która przedstawiła sprawozdanie sejmowej komisji kultury w tej sprawie. Komisja ta w środę przez aklamację opowiedziała się za ustanowieniem nowego święta i dalszymi pracami nad projektem ustawy.

Reklama

Ugrupowanie polityczne jednogłośnie poparły nowe święto

Podczas dyskusji posłowie wszystkich ugrupowań politycznych poparli ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które - jak przewiduje projekt - będzie przypadać 27 grudnia, czyli w rocznicę wybuchu tego niepodległościowego zrywu.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski - dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę ustanowienia święta, a także przypominając jego dotychczasowe zaangażowanie na rzecz upamiętnienia powstania wielkopolskiego i jego bohaterów - podkreślił, że Wielkopolska obok tradycji organicznikowskiej ma również tradycję insurekcyjną. Powstanie wielkopolskie, mimo że zwycięskie, nie wryło się w naszą historyczną świadomość jak powstanie listopadowe czy powstanie styczniowe. Częściej mówimy +gloria victis+ rzadziej +gloria victoribus+ - mówił poseł PiS, przekonując, że nowe święto ma szansę to zmienić.

Poseł KO Rafał Grupiński również podkreślił, że historia powstania wielkopolskiego to historia insurekcji zwycięskiej. Powstanie wielkopolskie było sukcesem z dwóch powodów - po pierwsze z powodu XIX-wiecznej pracy organicznej Wielkopolan, pracy u podstaw i budowania społeczeństwa świadomego swoich celów, patriotycznego i jednocześnie edukowanego ku przyszłej niepodległej Rzeczypospolitej - mówił Grupiński, dodając, że drugim powodem była znakomita organizacja powstania. Zwrócił też uwagę na znaczącą rolę samorządów w Wielkopolsce, które systematycznie upamiętniają walkę Wielkopolan z lat 1918-1919.

Posłanka Lewicy Katarzyna Kretkowska przypominając dzieje powstania wielkopolskiego podkreśliła, że miało ono elementy spontanicznego zrywu, ale tak naprawdę było dobrze przemyślane, porządnie po poznańsku przygotowane i obfitowało w genialne posunięcia taktyczne. Melanż zapobiegliwości, zdrowego rozsądku i umiłowania porządku z głęboko zakorzenionym patriotyzmem przełożył się na charakter i przebieg powstania wielkopolskiego i na jego zwycięstwo - podkreśliła Kretkowska, wymieniając nie tylko bohaterów powstania jak np. Franciszek Ratajczak, ale i jego bohaterki jak np. Izabela Drwęska.

Poseł Koalicji Polskiej Andrzej Grzyb zwrócił uwagę, że powstanie wielkopolskie było nie tylko ogromnym wydarzeniem na rzecz odradzanej Rzeczypospolitej, ale również wielkim czynem zbrojnym z solidną podstawą społeczną. Sukces zapewniła dobra organizacja zrywu - zaznaczył Grzyb, również przypominając, że w powstanie zaangażowało się wiele kobiet, które zadbały m.in. o umundurowanie żołnierzy. Dodał też, że insurekcja wielkopolska była także powstaniem Kujawian. Ale też było wielu przedstawicieli z innych regionów np. Ślązaków biorących udział w tym powstaniu - mówił poseł Koalicji Polskiej.

Poseł Konfederacji Krystian Kamiński ocenił z kolei, że powstanie wielkopolskie, które było znaczącym zwycięstwem dla Polski, powinno być już wcześniej uhonorowane przez państwo polskie. Miał rację Roman Dmowski jak mówił: +myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa+. Z zadowoleniem więc przyjmuję, że wreszcie Sejm Rzeczypospolitej właściwie upamiętni zwycięskie powstanie wielkopolskie - stwierdził poseł Konfederacji, dodając też, że zryw Wielkopolan był wyrazem słusznego gniewu Polaków wobec niemieckich agresorów.

Za ustanowieniem nowego święta państwowego opowiedziała się także posłowie z kół parlamentarnych Polska 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina.

Nowe święto nie będzie dniem wolnym od pracy

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła projektu, w którym kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym. Projekt ustawy nie przewiduje, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - stanowi odpowiedź na wystąpienie przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Przypomniano też, że bez Powstania Wielkopolskiego, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku, nie byłoby II Rzeczypospolitej "w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać". (PAP)

nno/ dki/