We wtorek w białym miasteczku przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się konferencja Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Reklama

- Jeśli nie chce premier tego rządu rozmawiać z nami, to będziemy tworzyć koalicję wokół komitetu prestacyjno-strajkowego z innych życzliwych osób, które widzą ten sam problem co my - medycy - powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Przypomniała, że we wtorek komitet wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie.

"Nadszedł ten moment na Pańskie włączenie się do rozmów z nami, o którym Pan wspominał kilka dni temu" - czytamy w liście.

- Myśleliśmy, że ten premier rządu, ten minister zdrowia i ta partia rządząca weźmie odpowiedzialność i przypomnę też o założeniach, które były przyjęte jako program partii PiS - na pierwszym miejscu zdrowie - mówiła Ptok.

- Co będzie z białym miasteczkiem? To nie będziemy dzisiaj decydować, bo to jest decyzja komitetu, natomiast zmieni się na pewno działanie komitetu w zakresie już wyłącznie kierowania wniosków do ekipy rządzącej - dodała.

"Akcja sama się zaostrza"

Z kolei rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe mówił, że do tej pory nie zapadła żadna decyzja o zakończeniu takiej formy protestu. - Mieszkańcy białego miasteczka nieustannie są - jak widać - niezależnie od aury. I dalej tutaj będziemy, chyba że komitet podejmie inną decyzję - mówił.

Medycy byli pytani też o to, czy planują zaostrzenie akcji protestacyjnej. - Akcja sama się zaostrza - powiedział Kolbe. Wskazał, że oddziały szpitalne w części miast są również częściowo zamykane.

Protestujący uczcili również pamięć medyków zmarłych z powodu COVID-19 - zapalono dla nich znicze. Z szacunków komitetu wynika, że od marca 2020 do listopada br. na tę chorobę zmarło 535 medyków.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Białe miasteczko 2.0 powstało 11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.