"Do godziny 6.00 strażacy otrzymali ponad 4000 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru, w tym 1600 w sobotę" - przekazał PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Zgodnie z przekazanymi przez niego danymi, najwięcej zgłoszeń strażacy odnotowali w woj. zachodniopomorskim (1060), pomorskim (882) oraz wielkopolskim (461).

Reklama

"Niestety, odnotowano także jedną ofiarę śmiertelną (mężczyzna) i jedną osobę ranną" - przekazał bryg. Kierzkowski. Do zdarzenia doszło tuż po północy w miejscowości Tłuczewo w powiecie wejherowskim w woj. pomorskim. "Na jadący samochód spadło drzewo. W samochodzie podróżowały cztery osoby" - podał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia o silnym wietrze. Alerty obowiązują w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest w powiatach północnozachodnich, zwłaszcza nadmorskich - gdzie obowiązuje alert 3. stopnia. Prędkość wiatru może dochodzić tam nawet do 120-130 km/h.

Silny wiatr utrzymuje się od soboty. Z informacji dostępnych na stronach IMGW wynika, że w najbliższych godzinach nie należy się spodziewać poprawy

Pomorskie: Ok. 90 tys. gospodarstw domowych bez prądu

Reklama

Ok. 90 tysięcy gospodarstw domowych w województwie pomorskim pozbawionych jest w niedzielę energii elektrycznej z powodu silnych wiatrów - poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Jerzy Jakubowski.

Najwięcej uszkodzonych stacji średniego napięcia - 1112 - jest w powiecie kartuskim, a blisko 500 w powiecie wejherowskim.

Sytuacja ta zmienia się z godziny na godzinę, bo zdarzają się np. takie sytuacje, że gdy już stacja zostanie naprawiona przez służby energetyczne, to na nowo dochodzi do awarii z powodu nieustającego silnego wiatru - powiedział dyżurny WCZK w Gdańsku.

Łódzkie: 43 tys. odbiorców bez prądu, ponad 160 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

Ponad 43 tys. gospodarstw pozbawionych jest prądu w woj. łódzkim na skutek silnego wiatru, który uszkodził linie energetyczne i stacje zasilania. W nocy z soboty na niedzielę straż pożarna interweniowała w Łódzkiem przeszło 160 razy. M.in. drzewo przygniotło dwa auta. Nie ma osób rannych.

Ostatniej nocy w regionie łódzkim wiało w porywach z prędkością dochodzącą do 100 km/h.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Radosław Mielczarek poinformował w niedzielę rano PAP, że wiatr spowodował uszkodzenia linii energetycznych i stacji średniego napięcia.

Wskutek awarii w regionie łódzkim o godz. 6 rano bez prądu było 32010 odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Sieradza, gdzie bez prądu jest ponad 10 tys. obiorców oraz w pow. piotrkowskim i bełchatowskim – dodał.

Grupa PGE po godz. 8 podała na Facebooku, że w oddziale Łódź około 43 tys. odbiorców oczekuje na wznowienie dostaw energii elektrycznej. Potwierdziła, że najwięcej uszkodzeń jest w regionie energetycznym Sieradz, gdzie około 10 tys. odbiorów pozostaje bez zasilania.

Energetycy na bieżąco usuwają awarie.

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi st. kpt. Jędrzej Pawlak poinformował PAP, że strażacy przez noc 162 razy interweniowali w związku ze zdarzeniami spowodowanymi silnym wiatrem. Nie było osób poszkodowanych.

Najwięcej wyjazdów strażaków związanych było z powalonymi drzewami i gałęziami, uszkodzonymi słupami energetycznymi, zerwanymi liniami energetycznymi.

W pow. sieradzkim interweniowaliśmy przy uszkodzonej ścianie szczytowej budynku gospodarczego oraz zerwanym dachu o powierzchni 100 m kw., drzewie, które przygniotło dwa auta w pow. tomaszowskim – przekazał st. kpt. Pawlak.

Według prognozy IMGW w woj. łódzkim w niedzielę nadal spodziewane są porywy wiatru, które mogą dochodzić do ponad 100 km/h.

Bardzo silny wiatr z zachodu i północnego zachodu, w porywach do 100 km/h, lokalnie 115 km/h, prognozowany jest do godzin około południowych – przekazała synoptyczka IMGiW Barbara Wrzesińska.

Do godz. 18 w całym regionie obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

.Zachodniopomorskie: Ponad 110 tys. odbiorców bez prądu

"Mamy na ten moment ponad półtora tysiąca interwencji w Zachodniopomorskiem, dotyczą one głównie powalonych drzew. Najwięcej w Koszalinie, Szczecinku i Goleniowie" - poinformowała dyżurna Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Szczecinie. Nie ma osób poszkodowanych.

Bez prądu w Zachodniopomorskiem jest obecnie ponad 110 tys. odbiorców – poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego. W północnej części regionu wiatr w porywach może osiągać prędkość do 130 km/h.

W nocy najsilniejsze porywy wiatru zanotowano w Darłowie, gdzie porywy osiągały 122 km/h oraz 115 km/h w Dziwnowie – poinformował w niedziele rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą północy województwa, obowiązują do godz. 15.00

Jeszcze przez cały dzień ten niż bardziej odsuwa się na wschód, tym samym oddziaływanie na nasz kraj będzie mocniejsze w centralnej i południowej części kraju. W Zachodniopomorskiem wiatr osłabnie, ale te porywy, po godz. 15.00 będą jeszcze do około 90 km/h i przez całą jutrzejszą noc. Sytuacja poprawi się w poniedziałek – dodał Walijewski.

IMGW wydało też ostrzeżenie trzeciego stopnia o sztormie w strefie brzegowej. Prognozowany jest wiatr północno-zachodni w porywach do 11 stopni w skali Beauforta.(