Ostatni taki upalny wrześniowy dzień był w 2005 roku

Jak podał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej najcieplejszą dziś stacją synoptyczną było Świnoujście z temperaturą prawie 28 stopni Celsjusza. Taka aura we wrześniu jest rzadkością. Synoptycy prognozują, że najbliższy tydzień ma być najcieplejszym w odniesieniu do średniej 30-letniej. Dzisiejsza pogoda zdaje się potwierdzać te przewidywania. Po raz ostatni tak wysokie temperatury 6 września odnotowano w 2005 r. i wraz z dzisiejszym wynikiem są to najwyższymi z tego dnia temperaturami na przestrzeni ostatnich lat, a ściślej od 1992 r.

IMGW ostrzega: Nadchodzi fala wrześniowych upałów

Reklama
Reklama

Z prognoz IMGW wynika, że najbliższych dniach pogodę w Polsce nadal będzie kształtować układ wysokiego ciśnienia. Od soboty na termometrach będziemy mogli znów zobaczyć 30 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet więcej - ostrzegają synoptycy. Nie będzie burz i opadów deszczu, a - zgodnie z prognozą numeryczną WRF-GFS Medium - ekstremalnie wysokie jak na wrzesień temperatury czekają nas aż do 14 września. Będzie gorąco w całej Polsce.

Prognoza pogody na wrzesień

Synoptycy IMWG przewidują, że przez cały nadchodzący tydzień możemy spodziewać się w Polsce spokojnej i bezdeszczowej pogody. Będzie coraz cieplej, a w nadchodzący weekend wręcz upalnie. W nocy i rano miejscami będą występować mgły, zwłaszcza w pierwszej połowie tygodnia. Napływające początkowo z północnego zachodu powietrze polarne morskie, będzie stopniowo transformować się w suchszą i cieplejszą masę powietrza. Taka pogoda ma się utrzymać do około połowy miesiąca. W drugiej połowie września możemy spodziewać się także ciepła, ale i opadów w przeważającej części kraju.

Upał pogarszają jakość powietrza na Ziemi

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) ekstremalne upały, potęgowane przez pożary i pustynny pył, mają wymierny wpływ na jakość powietrza, zdrowie ludzi i środowisko. Autorzy publikacji zwracają uwagę, że zagrożenia wynikające ze zwiększonej intensywności i częstotliwości fal upałów dotyczą nie tylko wysokich temperatur, ale również jakości powietrza. Zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość i intensywność fal upałów, a te z kolei przyczyniają się do wzrostu ryzyka i dotkliwości pożarów. Naukowcy przewidują, że ten niekorzystny trend będzie się w przyszłości nasilać i zmiany klimatu oraz fale upałów pogorszą jakości powietrza na Ziemi.