Złodzieje nieustannie wymyślają nowe metody oszustw, aby zdobyć jak najwięcej od swoich ofiar. W oszustwach matrymonialnych, najczęściej kobiety są celem przestępców. Wykorzystują oni ich samotność lub trudne okoliczności życiowe.

Nowe metody oszustw

Często podają się za amerykańskiego żołnierza, komandosa, pracownika platformy wiertniczej, lekarza na misji. Opowieści, które przedstawiają, są starannie przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i mają na celu wywołanie emocji. Oszuści stopniowo zaprzyjaźniają się z ofiarą, zdobywając jej zaufanie, a gdy nadejdzie odpowiedni moment proszą o pieniądze.

Reklama

Osoby nieświadome podstępu przekazują gotówkę na konta bankowe przestępców, tracąc swoje oszczędności.

Kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych

Do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszustwa internetowego i w rezultacie straciła ponad 16 tysięcy złotych.

Wszystko zaczęło się kilka tygodni wcześniej, kiedy mężczyzna skontaktował się z 57-latką za pośrednictwem jednego z popularnych portali społecznościowych. Podawał się za pracownika platformy wiertniczej na Wyspach Owczych. W trakcie korespondencji z kobietą opowiadał wiele o sobie, zdobywając jej zaufanie. Wykazywał coraz większe zainteresowanie nowo poznaną kobietą.

Po pewnym czasie mężczyzna poinformował kobietę, że na platformie wiertniczej, na której pracuje, doszło do ataku somalijskich piratów, w wyniku którego kilka osób zostało rannych. Z tego powodu chciał zrezygnować z pracy i poprosił 57-latkę, aby napisała mu wypowiedzenie umowy. Następnie przez około dwa miesiące mężczyzna "pożyczał” od pokrzywdzonej pieniądze, które przekazywała mu za pomocą tzw. kart STEAM. Powodów, dla których sprawca potrzebował pieniędzy, było kilka, np. na doładowanie telefonu, na zrzutkę dla lekarza, na wykupienie recept, przelot helikopterem oraz bilety lotnicze.

Wyznawał jej miłość

Reklama

Gdy kobieta poprosiła o zwrot pieniędzy, mężczyzna poinformował ją, że na platformie zostały uszkodzone komputery i nie ma dostępu do konta bankowego. Mężczyzna cały czas zapewniał, że odda wszystkie pożyczone pieniądze, obiecywał też szybkie spotkanie i przez cały czas wyznawał jej miłość.

Gdy kobieta, nieświadoma oszustwa, rozmawiała z córką o swojej internetowej znajomości, dopiero wtedy zorientowała się, że niestety padła ofiarą oszusta.