Rekordową palmę o wysokości 37 metrów i 78 centymetrów stworzył w 2019 roku 21-letni wówczas mieszkaniec Lipnicy Górnej, Andrzej Goryl.

W zeszłym roku najwyższa palma miała 27 metrów i 63 centymetry, a jej twórcą był również Andrzej Goryl.

Surowy regulamin konkursu

Reklama

W Niedzielę Palmową, od rana, mieszkańcy Lipnicy Murowanej i goście przynoszą na zabytkowy rynek konkursowe palmy. Konkurs rozpoczyna się o 7.30, a uczestnicy muszą przestrzegać regulaminu.

Postawienie palmy bez użycia mechanicznych narzędzi decyduje o jej kwalifikacji do konkursu, co nie jest łatwym zadaniem. Palmy są mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną, a występy zespołów zaczynają się o 8.00, rozpoczynając od Strażackiej Orkiestry Dętej z Rajbrotu. O 11.00 odbywa się msza święta w kościele, poprzedzona poświęceniem palm na rynku, a wyniki konkursu ogłaszane są około 13.00. Można również zwiedzać lokalne zabytki, w tym drewniany kościół św. Leonarda, wpisany na Listę UNESCO. O 17.00 w kościele odbywa się koncert akordeonowy Bartłomieja Widełki.

Lipnica Murowana. Tradycyjne palmy wielkanocne

Tradycja wykonywania palm w Lipnicy Murowanej sięga wielu pokoleń, ale nie zawsze były one tak wysokie i bogato zdobione. Palma była oznaką bogactwa i statusu społecznego gospodarza. W 1958 roku Józef Piotrowski, społecznik i miłośnik Lipnicy, zorganizował pierwszy konkurs, aby ożywić tradycję tworzenia palm.

Reklama

Palmy oceniane są w różnych kategoriach wysokości i innych kryteriach, takich jak ułożenie pręci, smukłość czy zdobienie, przy użyciu naturalnych surowców. Najwyższe palmy mocowane są do lip rosnących wokół rynku.

Organizacją konkursu zajmuje się Gminny Dom Kultury oraz Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej, przy współpracy z parafią pod wyzwaniem świętego Andrzeja Apostoła.