Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi istotna zmiana w sposobie komunikacji pomiędzy podmiotami publicznymi a obywatelami. Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o e-Doręczeniach. Po przyjęciu przez Radę Ministrów na posiedzeniu 29 października 2024 r. projekt trafi do Sejmu.

Reklama

Zmiany na Poczcie Polskiej

Wszystkie instytucje publiczne oraz przedstawiciele zawodów zaufania, takich jak prawnicy czy doradcy podatkowi, będą zobowiązani do korzystania z systemu e-Doręczeń. To rozwiązanie, oferowane przez Pocztę Polską oznacza koniec z tradycyjnymi awizami i papierową korespondencją - teraz wszystko będzie można załatwić online.

Jak działa nowa usługa?

Usługa e-Doręczeń działa podobnie do poczty elektronicznej, ale jest o wiele bezpieczniejsza. Każdy użytkownik posiada unikalny adres do doręczeń elektronicznych (ADE), który jest nadawany przez Ministra Cyfryzacji i wpisywany do specjalnej bazy adresów.

Aby zacząć korzystać z e-Doręczeń, należy złożyć wniosek o przyznanie ADE, a następnie aktywować Skrzynkę Doręczeń. Można przeprowadzić proces zdalnie, korzystając np. z profilu zaufanego czy aplikacji mObywatel. Po aktywacji system umożliwia wysyłanie i odbieranie cyfrowych listów poleconych, które -podobnie jak ich papierowe odpowiedniki -mają pełną moc prawną, potwierdzoną dowodem nadania.

Przyjdzie powiadomienie

Korzystanie z tego systemu jest ekologiczne i eliminujące potrzebę przechowywania papierowych dokumentów. System oferuje również funkcje powiadomień, dzięki czemu nie przegapimy żadnej ważnej przesyłki. Limity wielkości wiadomości i liczby odbiorców są także dostosowane do realiów współczesnej korespondencji.