• Generał Karol Świerczewski
  52
  88
  28 kwietnia 1947 r. Grupa Operacyjna „Wisła” rozpoczęła wysiedlanie ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski. Działania prowadzone były w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu trzech miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców.
 • MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU
  2
  14
  Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej jest zapisem emocji, pamięci tysięcy Polaków, jest dobrem ogólnonarodowym - mówił w Gdańsku podczas otwarcia placówki jej dyrektor prof. Paweł Machcewicz. Zaapelował do ministra kultury o zwiększenie budżetu dla muzeum. Pierwsi zwiedzający zobaczyli dziś ekspozycje słynnej placówki.
 • WRAKI PO WOJNIE SOWIECKO-AFGAŃSKIEJ
  9
  1
  Czołgi, wyrzutnie rakiet, transportery opancerzone, wszystko pokryte pustynnym kurzem, rozbrojone, zamienione w wojskowe cmentarzyska. Złomowiska ze sprzętem sowieckim przypominają muzea wojskowości. Wśród wraków pamiętających zakończoną 28 lat temu wojnę ZSRR z Afganistanem dziś biegają dzieci. Kryją się w zakamarkach unieruchomionych pojazdów. Przyglądają im się uzbrojeni strażnicy...
 • Gen. Wojciech Jaruzelski przygotowuje się w studiu do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego (źródło: Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna)
  1
  1
  Solidarność nie mogła być przygotowana na zastosowanie przez komunistyczne władze sił zbrojnych na taką skalę, gdyż to było bez precedensu w naszej części świata – mówi prof. Andrzej Friszke z Collegium Civitas. 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny na terenie całego kraju.
 • 13 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego. Od lewej: Kazimierz Stamirowski, Marian Żebrowski, Gustaw Orlicz-Dreszer, Józef Piłsudski, Władysław Jaroszewicz i Michał Galiński
  6
  1
  Bitwa Warszawska stoczona w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej była nie tylko starciem dwóch krajów, ale również starciem demokracji z totalitaryzmem, który zakładał panowanie nad światem - przyznaje prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
 • Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski
  100
  381
  "Obecnie faworyzowana jest nazwą Żołnierze Wyklęci ta część żołnierzy kontynuujących bezsensowną walkę i ginących bez rozkazu, podczas gdy piętnowani byli wszyscy byli żołnierze Armii Krajowej" - przypomniał przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. Czczono tam 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • Powstanie Warszawskie 1944 Wola spacer śladami Powstania Warszawskiego
  12
  94
  Odpowiedzialni za rzeź Woli nigdy nie zostali ukarani, a główny kat - Gruppenführer SS Heinrich Friedrich "Heinz" Reinefarth - po wojnie przez kilkanaście lat był burmistrzem znanego kurortu Westerland na wyspie Sylt w Szlezwiku-Holsztynie, posłem do lokalnego Landtagu i cenionym prawnikiem.
 • Mężczyzna z karabinem
  1
  2
  Ponieważ poddani cara żyli pod panowaniem despoty, wyrosła idea, by na tyranię odpowiedzieć terrorem. I okazała się najpopularniejszym rosyjskim towarem eksportowym.
 • Moment zamachu na Jana Pawła II
  6
  5
  Mehmet Ali Agca nie działał sam, a jego szaleństwo to mit wykreowany przez komunistyczne służby - wyjaśnia prokurator IPN Michał Skwara, prowadzący w latach 2006-2014 śledztwo ws. zamachu na Jana Pawła II. Za próbą zabójstwa papieża stał wywiad bułgarski, prawdopodobnie inspirowany przez KGB - podkreślił.
 • Akt przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Konfederacji Targowickiej, 24 lipca 1792 roku
  19
  74
  Choć od podpisania aktu założenia konfederacji targowickiej minęło ponad 220 lat, wydarzenie to budzi kontrowersje do dziś. Zwłaszcza robiące ostatnio karierę określenie „Targowica”, którym – naprzemiennie z obelgą „zdrajcy Polski” – chętnie obrzucają się politycy. Tylko kto jest tu zdrajcą, kto patriotą?
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  10
  4
  11 listopada 2000 roku niepozorna Willa Jasny Dom ujawniła swoją mroczną tajemnicę. Właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • ZABÓJSTWO OLOFA PALME
  2
  Tragedia, która dla szwedzkiego społeczeństwa była tym, czym katastrofa smoleńska dla polskiego. Zabójstwo premiera w centrum Sztokholmu. Olof Palme zginął od strzałów z bliskiej odległości. Do dziś nie wiadomo, kto był zamachowcem. W tej sprawie jest więcej pytań niż odpowiedzi...