Poranne spotkanie w KE będzie pierwszym punktem jednodniowej wizyty Komorowskiego w Brukseli. Po 20-minutowej rozmowie z Barroso w cztery oczy zaplanowano spotkanie w szerszym gronie, a następnie konferencję prasową w KE.

Z KE Komorowski uda się na drugą stronę ulicy de la Loi, gdzie o godz. 11 ma spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanen Van Rompuyem, po którym przewidziano wypowiedzi dla prasy. Stamtąd zaś - do Parlamentu Europejskiego, gdzie najpierw o godz. 12.30 spotka się z przewodniczącym Jerzym Buzkiem, a następnie na jego zaproszenie weźmie udział w roboczym lunchu z udziałem szefów frakcji politycznych oraz przewodniczących polskich delegacji PO-PSL, PiS i lewicy. Po tym spotkaniu zaplanowano wypowiedzi dla prasy. Następnie prezydent spotka się z polskimi eurodeputowanymi.

Reklama

"Przewodniczący PE z zadowoleniem przyjął informację, że pierwszą wizytę zagraniczną prezydent Komorowski składa właśnie w Brukseli. To bardzo dobry symbol - odwiedzać siedzibę UE to nie do końca tak, jakby jechać za granicę, ponieważ Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej i będzie miała do odegrania ważną rolę podczas prezydencji w drugiej połowie 2011 roku" - powiedziała PAP rzeczniczka Buzka Inga Rosińska.

Przewidywanymi tematami spotkania prezydenta z przewodniczącym Buzkiem są m.in.: wpływ Traktatu z Lizbony na działania UE i zwiększone uprawnienia PE, powstająca europejska służba dyplomatyczna, europejska polityka bezpieczeństwa i obrony oraz budżet UE po roku 2013. Może się także pojawić kwestia stosunków z Rosją, NATO i zaangażowania w Afganistanie.

Reklama



Po południu, o godzinie 15.50 Komorowski spotka się w Kwaterze Głównej NATO z sekretarzem generalnym sojuszu Andersem Foghiem Rasmussenem. Rozmowa ma dotyczyć przyszłości NATO i polskiego zaangażowania w sojusznicze operacje m.in. w Afganistanie - zapowiedział w rozmowie z PAP związany z prezydentem poseł PO Michał Szczerba. Komorowski, jeszcze jako marszałek Sejmu i pełniący obowiązki prezydenta, zwrócił się do rządu o przygotowanie strategii wyjścia polskich wojsk z Afganistanu. Wyraził także opinię, że w 2011 r. powinno się ograniczyć zaangażowanie polskich żołnierzy w Afganistanie, a w 2012 r. - wycofać ich stamtąd.

Po rozmowie Komorowskiego z Rasmussenem zaplanowana jest konferencja prasowa obu polityków.

Reklama

Komorowski zakończy wizytę w Brukseli udziałem w otwarciu wystawy "Solidarność Narodów" w parku Cinquantenaire z okazji 30-lecia NSZZ "Solidarność", oraz wieczornym przyjęciem zorganizowanym w ambasadzie RP przy Królestwie Belgii.

Prezydent uda się do Brukseli prosto z Westerplatte, gdzie w środę rano weźmie udział w uroczystościach związanych z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Z belgijskiej stolicy pojedzie w dalszą podróż do Paryża i Berlina. Wybór tych stolic - tłumaczył Szczerba - to podkreślenie znaczenia Trójkąta Weimarskiego.