Pilecki w 1940 roku dał się zatrzymać w łapance i wywieźć do obozu koncentracyjnego. Jego zadaniem było zdobycie informacji o tajemniczym miejscu w pobliżu Oświęcimia, gdzie Niemcy przetrzymywali coraz więcej ludzi. W Auschwitz Pilecki pozyskiwał informacje oraz stworzył konspiracyjną organizację. Po trzech latach udało mu się uciec i dostarczyć dowództwu AK obszerne dane na temat obozu, który z koncentracyjnego stał się tymczasem obozem śmierci.

Po wojnie Witold Pilecki został aresztowany przez komunistyczne władze i po zafałszowanym procesie skazano go na karę śmierci. 25 maja 1948 oprawcy strzelili mu w tył głowy. Jego zwłoki zakopano prawdopodobnie na wysypisku śmieci.

Teraz po latach polskiego bohatera chce uczcić Europa. Dzień jego śmierci stanie się prawdopodobnie świętem całej Unii Europejskiej. Europarlament ma w tej sprawie głosować w najbliższych tygodniach.

Ideę popierają frakcje konserwatywna oraz chadecko-ludowa. Łącznie mają większość w europarlamencie, co pozwala żywić nadzieję na to, że projekt przejdzie.