W poniedziałek IPN udostępnił pierwsze materiały. Dotyczą one tajnego współpracownika SB o pseudonimie Bolek.

Reklama

Instytut Pamięci Narodowej dysponuje już także drugą partią dokumentów zabezpieczonych w domu Marii Kiszczak. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu na podstawie postanowienia prokuratora IPN przekazał dokumentację prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej.

Przekazane materiały składają się z 20 dokumentów. Wśród nich są kserokopie działań policji w czerwcu 1990 roku w związku protestami rolników, materiały statystyczne MSW dotyczące przestępczości, fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka i różne jego odręczne notatki.

Materiały zostały włączone do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej i poddane archiwizacji. IPN informuje, że będą one dostępne od środy 24 lutego w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ulicy Kłobuckiej 21 w Warszawie.

Reklama

Szef IPN nie chciał odpowiedzieć czy Instytut Pamięci Narodowej będzie starał się dotrzeć do innych historycznych akt, które mogą znajdować się w prywatnych archiwach. - Przypomnieliśmy, że wszystkie osoby, które posiadają tego typu materiały są zobowiązane natychmiast przekazać je do Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast o wszystkich innych działaniach prokuratury nie mogę informować - zastrzegł.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyraził także nadzieję, że wraz z upływem czasu nowo pozyskane dokumenty przestaną być sensacją medialną, a staną się obiektem studiów i badań historyków.