Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Przedwojenna żydowska Warszawa. Unikatowe zdjęcia

26 kwietnia 2012, 16:28
Mały chłopiec wchodzący do bramy domu przy ul. Świętojerskiej 5 wraca z zajęć w chederze, trzymając pod pachą książkę. Za jego plecami przechadza się para studentów jesziwy, z powagą dyskutujących na tematy talmudyczne. Radosny, wolny od nauki w szkołach religijnych 33 dzień omeru, czyli siedmiotygodniowego okresu liczonego pomiędzy świętami Pesach i Szawuot, wypadał w pierwszych dniach maja i zwał się lag ba-omer, z czego wzięła się znana ze współczesnej gwary uczniowskiej „laba”. Fotografia z września 1926 r. Wydawnictwo RM
Mały chłopiec wchodzący do bramy domu przy ul. Świętojerskiej 5 wraca z zajęć w chederze, trzymając pod pachą książkę. Za jego plecami przechadza się para studentów jesziwy, z powagą dyskutujących na tematy talmudyczne. Radosny, wolny od nauki w szkołach religijnych 33 dzień omeru, czyli siedmiotygodniowego okresu liczonego pomiędzy świętami Pesach i Szawuot, wypadał w pierwszych dniach maja i zwał się lag ba-omer, z czego wzięła się znana ze współczesnej gwary uczniowskiej „laba”. Fotografia z września 1926 r. Wydawnictwo RM / Wydawnictwo RM / admin
Tam, gdzie było gwarnie – panuje głucha cisza, gdzie było tłumnie – dziś jest bezludzie. Jednak na przedwojennych fotografiach przedstawiających ludzi, domy, ulice, bazary i synagogi utrwalił się na wieki świat pełen życia i taki właśnie został przedstawiony w albumie „Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie”.
Reklama
Reklama
Tematy:
Warszawa wojna Zydzi zdjęcia
Reklama

Komentarze (26)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Ojtam ojtam
  2015-08-15 17:47
  NA 1 ZDJĘCIU widzimy dwóch chasydzkich gejów wraz z dzieckiem - już wiecie kto wymyslił gender/tender, poliamorie i sierakowskiego... bycie hetero jest najwyższą formą antysemityzmu ! ! ! wyższą jest tyko bycie Polakiem
  9
  zgłoś
 • emigrant.
  2015-08-14 12:13
  Piramid tez nie chcielo im sie budowac i woleli emigracje z wlasnej ziemi. Nie mam nic przeciwko zydom ale na emigracji tak juz jest - to my polacy juz najlepiej powinnismy wiedziec.
  Nawet Ameryka kraj emigrantow nie jest rajem na ziemi - a co dopiero w kraju gospodarzy byc emigrantem nie zawsze jest latwo. Najlepiej sie podporzadkowac i zasymilizowac - wraz z wiara i tradycjami. Kazdy ma wybor - ale nich potem jako emigrant nie placze ze w osmym pokoleniu jest w tym kraju emigrantem.
  3
  zgłoś
 • marcino
  2014-01-03 13:53
  Przed wojną było tego w Polsce ponad 3 miliony. Nigdzie indziej w Europie z tego co się orientuje nie było ich tak wielu. Nie wyobrażam sobie zeby teraz w Polsce było ich 3 mln albo więcej i sobie z pejsami spacerowali patrząc na nas jak na podludzi, gojów. Żydów ciężko lubić, bo wszędzie tam gdzie pojadą chcą rządzić i traktują resztę z pogardą. Nie asymilują się w nowym społeczeństwie.
  13
  zgłoś
 • BAQSIOR
  2013-11-16 20:59
  Żydzi, coś się Wam nie widzi?
  6
  zgłoś
 • zaden nacjonalista-czlowiek
  2013-08-30 20:51
  zydzi , od tysiecy lat zaden ustroj i zadna kultura nie doszla do ladu z tymi odmiencami ,czego oczekuje sie w Kraju ?mamy zamknac buzie na klodke?mysle ze znajac troche historii powinnnismy postepowac jak ludzie "zab za zab"-nie ulegac jak kleszczowii na d...pie!!! -skonczyc z przeszloscia!!!
  3
  zgłoś
 • Gusiek460
  2013-04-11 07:45
  Warszawa nigdy nie była żydowska i nie będzie. Warszawa zawsze była Polska.
  5
  zgłoś
 • Gusiek460
  2013-04-11 07:34
  Warszawa nigdy nie była i nie będzie żydowska. Warszawa zawsze była POLSKA.
  3
  zgłoś
 • Polak
  2013-04-11 06:37
  Naród Polski bardzo cierpi i to w XXI wieku. Wiadomo przez kogo i bez komentarza.
  12
  zgłoś
 • bev
  2013-04-02 23:42
  szkoda, że ich już nie ma... Jestęsmy teraz tacy okaleczeni w tej naszej jednonarodowej całości... bez mniejszości, które stanowiły część Polski.
  6
  zgłoś
 • mary
  2012-07-07 11:30
  do lejby roseblum-powinnaś się spalić ze wstydu-a słowa napisane powinny ciebie dręczyć do konca życia
  0
  zgłoś
 • Nie polak, nie Żyd (niestety)
  2012-06-16 23:00
  Jak ja nienawidzę polaków !
  10
  zgłoś
 • Opinia Publiczna
  2012-06-12 16:38
  Teraz potomkowie tych ludzi są w sejmie senacie i ministerstwach.
  2
  zgłoś
 • Tikwa
  2012-05-03 16:01
  Negatyw stosowany w większości wypowiedzi , opisów , charakterystyczny jest w stosunku Żydów , którzy swoją zamożnością i wpływami faktycznie zaciemniali ten świat,aby odnosić z tego tytułu korzyści , ale olbrzymia , pozostała część ludzi spod znaku Dawida ,niczym nie różni się od innych nacji . Mają takie same trudności życiowe, kłopoty, takie jak wiele innych nacji. A dranie destabilizujący ten świat ...funkcjonują we wszystkich narodach. Należy mieć nadzieję, że ...dobro zwycięży .
  3
  zgłoś
 • czytelnik gaz.
  2012-04-27 18:59
  Chodzilem z żydami do szkoly,w mojej klasie bylo ich 4-ch na 30 uczniow.Były to bardzo "równe" chłopaki bogatych rodziców.Na lekcje religii wychodzili na korytarz,
  a w niedziele nie maszerowali z nami do kościoła (każda szkoła w Krakowie miała swój kościół.Trwało to do 10-15 września 1939 roku.Potem z rodzicami (jeden był moim sąsiadem) udali sie do Getta.Publicznie oświadczam,że moja rodzina i ja sam nie spotkałem się z tzw.ANTYSEMITYZMEM,ponieważ przed wojna takiego określenia nie znano.To wymysł żydokomuny.
  3
  zgłoś
 • lejba rosenblum
  2012-04-27 17:12
  a ja tęsknię za auschwitz i tymi dymami o poranku
  9
  zgłoś
 • Antypolonizm żytów
  2012-04-27 13:15
  Powszechnie wiadomo, że przez całe stulecia Polska była jedynym schronieniem dla Żydów z całej Europy. Zyskała wtedy miano „paradisus Judeorum” (Raj dla Żydów), użyte wobec Polski m.in. W Wielkiej Encyklopedii Francuskiej w XVIII w. Współczesny historyk żydowski Burnett Litvinoff ocenił w monumentalnym dziele „Antysemitism and Modern History” (London 1988, że „przypuszczalnie Polska uratowała Żydów od całkowitego wyniszczenia” w wiekach średnich i w dobie Odrodzenia. Niestety za to schronienie, udzielane przez stulecia Żydom, prześladowanym w całej reszcie Europy, jakże często spotykaliśmy się w dobie zaborów z przejawami skrajnej wręcz „ucieczki od wdzięczności” ze strony wielkiej części Żydów.
  Słynny żydowski przywódca syjonistyczny dr Reich pisał w 1910 r., że: Potrzeba trzymania z silniejszym bierze u Żydów górę nad poczuciem wdzięczności (cyt. za: M. Wańkowicz „O Żydach”, „Kultura” 7-8,1950, s. 45). Doświadczyliśmy tego niestety aż nazbyt często w czasie zaborów. Przeważająca część Żydów okazała się całkowicie obojętna na los Polaków w czasie ich najgorszej niedoli w zaborze rosyjskim i pruskim (bardziej złożona była sytuacja w zaborze austriackim), a częstokroć zdecydowanie stawała po stronie bezwzględnych rusyfikatorów i germanizatorów.
  Ci spośród Żydów, którzy poparli Polaków w czasie ich niewoli stanowili mniejszość, począwszy od Berka Joselewicza poprzez rabinów Abrahama Kohna (otrutego w 1848 r. przez ortodoksyjnego Żyda za swą manifestacyjną propolskość) i Meiselsa do Askenazego czy Feldmana.
  Do niesamowitych rozmiarów dochodziło niekiedy identyfikowanie się Żydów z zaborcami Polski. Historyk żydowski Jakub Schall wspominał, że w 1848 r. Żydzi poznańscy stanowczo odrzucili wezwania do powstania polskiego, twierdząc, że czują się Niemcami i że ze sprawą polską nie mają dosłownie nic wspólnego.
  To całkowite identyfikowanie się z Prusami i niechęć do Polski cechowało konsekwentnie poznańskich Żydów i wciągu następnego półwiecza. Jeszcze w 1910 r. na 26 422 Żydów pruskich 26 400 podało się przy spisie ludności za Niemców, a tylko 22 za Polaków (por. M. Stecka „Żydzi w Polsce”, Warszawa 1921, s. 45). W zaborze rosyjskim tylko raz na kilka lat doszło do prawdziwego przełomu i „bratania się” polsko-żydowskiego w okresie bezpośrednio przed Powstaniem Styczniowym (by przypomnieć choćby piękną postać Żyda Michała Landego, który z krzyżem w ręku zginął od kuł carskich żołdaków w czasie patriotycznej manifestacji). Wkrótce po klęsce powstania, gdy rozsrożył się terror rosyjski w Polsce, większość Żydów uznała, że nie warto dłużej dzielić losu pokonanych Polaków i błyskawicznie się od nich zdystansowała. Szczególne oburzenie w polskich środowiskach wywoływało wykupywanie przez niektórych Żydów za bezcen majątków, skonfiskowanych przez władze carskie rodzinom polskim, zamieszanym w powstanie 1863 r.
  Poparcie przez wielką część Żydów zaborców Polski: Rosjan i Prusaków doprowadziło do maksymalnego rozczarowania u polskich twórców w swoim czasie najbardziej nawet przychylnie ustosunkowanych do Żydów, od Bolesława Prusa po Aleksandra Świętochowskiego. Jakże wymowne pod tym względem są „Kroniki” Prusa z lat 1909-1910. Prus pisał wówczas: (...) Stosunek niektórych grup żydowskich do Polaków jest nie tylko niegodziwy, ale wprost - nieprzyzwoity (...) „litwacy” (tj. Żydzi przybyli z Rosji) odgrywają rolę rusyfikatorów u nas, nawet obrażają nas, a Żydzi poznańscy wręcz głoszą, że zawsze walczyli przeciw Polakom w interesie Niemiec (...). Ileż to razy wobec Polaków i Rosjan socjaliści żydowscy czy nacjonaliści wykrzykiwali, że „Polska jest trupem gnijącym”, a „Polacy rasą znikczemniałą”. (...) Kiedy cala imigracja niemiecka, choćby sprzed stu lat, stała się naszą krwią, kością, sercem i duszą, masy żydowskie po wielu wiekach są nam obcymi; więcej nawet - niektóre grupy żydowskie przypominają armię, która toczy z nami walkę w celu wytępienia czy wygnania większej części [6] nas, a zamienienia reszty na swoich lenników, jeżeli nie niewolników! (...) (cyt. za: B. Prus „Kroniki”, t. XX, W-wa 1970, s. 147,271,272).

  Historia odnotowała całe „legiony” antypolskich Żydów, szpicli i donosicieli. Mamy rozliczne dokumenty na temat donoszącym Moskalom Żydów w czasie powstania kościuszkowskiego i wojny 1812 r. (ogromna część Żydów trzymała wtedy za Moskwą). Do szczególnego „rozkwitu” doszło promoskiewskie szpiclowanie z kręgów żydowskich w dobie Królestwa Kongresowego. Maurycy Mochnacki w swym wielkim dziele „Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831” (W-awa 1984, t. I, s. 95) pisał, że cała policja tajna, tak w Polszcze kongresowej i w guberniach naszych, jak we właściwej Moskwie przez Żydów była sprawowana. Znamienne też, że gdy lud warszawski zabrał się do wieszania zdrajców i szpiegów w sierpniu 1831 r., to głównie Żydzi, jako najgorsi donosiciele padli ofiarą tego wybuchu gniewu ludu. By przypomnieć choćby niektóre nazwiska powieszonych szpicli, począwszy od osławionego Joela Mojżesza Birnbauma po Czyżyka Herszke Jednorączkę, Ejzyka Lewkowicza Dzwarca, Abrahama Moszkowicza, Icka Mittelmana, Berka Blinnen-kranza czy Fajwela Jekowicza.
  Losy polskie naznaczone zostały aż zbyt wielką ilością spisków zniweczonych przez denuncjacje promoskiewskich Żydów-donosicieli. Począwszy od historii aresztowania w 1797 r. Sebastiana Ciecierskiego na skutek denuncjacji wileńskiego Żyda Tobiasza Abrahamowicza. Aresztowanie doprowadziło w efekcie do wykrycia wszystkich uczestników polskiego spisku na Litwie i w Warszawie. Niewiele osób niestety wie o nikczemnej roli takich Żydów-donosicieli jak właściciel winiarni Nisel Rosenthal, który wydał na śmierć najsłynniejszego polskiego emisariusza Szymona Konarskiego, jak Artur Goldman, który wydał carskiej policji przywódcę Powstania Styczniowego Romualda Traugutta czy Lej-zor Butler, który wydał Waryńskiego.

  Za szczególnie oburzający przykład niewdzięczności wobec Polski trzeba uznać wysuwane wielokrotnie przez niektórych Żydów rosyjskich, niemieckich i polskich pomysły stworzenia tzw. Judeo-Polonii lub Judeo-Polski. Projekty te zmierzały do tego, żeby Polska jako prowincja rosyjska lub niemiecka musiała znosić szczególne uprzywilejowanie żydowskiej mniejszości narodowej, protegowanej na każdym kr. przez antypolski rząd zaborczy. Plany Judeo-Polonii groziły umocnieniem ostatecznego rozczłonkowania Polski z pomocą wysługujących się zaborcom Żydów. Ta haniebna sprawa jest wciąż jeszcze za mało znana, a przez dziesięciolecia PRL należała do najpilniej strzeżonych tematów tabu. Tym, którzy podważają w ogóle istnienie projektów Judeo-Polonii, traktując pisanie o nich jako wymysł antyżydowski, radzę jak najszybciej zajrzeć do wydanego w 1919 r. w Warszawie „Pamiętnika i zjazdu zjednoczenia Polaków wyznania mojżeszowego”. W książce tej, opisującej przebieg wielkiego, a dziś tak świadomie przemilczanego forum kilkuset Żydów - polskich patriotów, już na wstępie znalazło się stanowcze potępienie antypolskich pomysłów Judeo-Polonii. Inżynier Kazimierz Sterling, w referacie wygłoszonym na zjeździe, napiętnował projekt Judeo-Polonii jako śmiertelne zagrożenie dla Polaków, wskazując na jego autora - syjonistę rosyjsko-żydowskiego z Odessy -Wladimira Żabotinskiego. Groził on Polakom w artykułach, że jeśli nie pójdą na maksymalne ustępstwa wobec Żydów, to muszą się liczyć z tym, że ci pójdą na maksymalne antypolskie współdziałanie z rosyjskimi zaborcami.
  W ślad za Żabotinskim z kolejnym projektem Judeo-Polonii tylko, że opartej o Niemcy, wystąpił we wrześniu 1914 r. tzw. Deutschen Komittee żur Befreiung der Russischen Juden (Niemiecki Komitet Wyzwolenia Żydów Rosyjskich), znany później z wielu polakożerczych działań i pomysłów. Sugerował on Niemcom powołanie na terenie ziem polskich dawniej zagarniętych przez Rosję państwa buforowego, które na trwałe rozczłonkowałoby ludność polską i zapobiegło jej możliwościom irredenty. Miało ono być zdominowane przez 6 milionów Żydów z Polski i Rosji. Żydzi związani z niemiecką kulturą i językiem dzięki swemu yidish byliby swego rodzaju Kulturtregerami niemieckiej cywilizacji w nowym protektoracie. [8] W skład utworzonego na terenach między Bałtykiem a Morzem Czarnym państwa buforowego wchodziłoby razem 6 milionów Żydów, 1,8 milionów Niemców, 8 milionów Polaków, 5-6 milionów Ukraińców, 4 miliony Białorusinów, 3,5 miliona Litwinów i Łotyszów.
  Plan państwa buforowego był szczególnie niebezpieczny z polskiego punktu widzenia. Jego zrealizowanie doprowadziłoby bowiem do trwałego podziału narodu polskiego, z którego 11 milionów pozostałoby poza granicami nowego państwa buforowego. Tych zaś osiem milionów Polaków, którzy weszliby do nowego państwa buforowego, poddano by intensywnej germanizacji, prowadzonej przez Niemców i Żydów. Przy okazji zręcznie rozgrywano by przeciw Polakom wielomilionowe rzesze innych narodowości. Byłaby to prawdziwie śmiertelna pętla dla Polski.
  Na szczęście dla Polaków Niemcy ostatecznie nie zdecydowali się na realizację tak niebezpiecznego dla nas planu Żydów niemieckich.

  W latach międzywojennych niejednokrotnie dochodziło do pojawiania się kolejnych fal antypolonizmu, zwłaszcza w niebywale oszczerczej części prasy Żydów amerykańskich. Nierzadko za atakami na Polskę i Polaków kryły się prosowieckie sympatie dużej części Żydów na Zachodzie. Od 1943 r. po wykryciu zbrodni w Katyniu rozpoczęła się - z inicjatywy sowieckiej - nowa fala żydowskiego antypolonizmu na Zachodzie. Ataki na Polaków jako rzekomych faszystów, antysemitów i nacjonalistów miały odwracać uwagę zachodniej opinii publicznej od sowieckich zbrodni, a zarazem przekonywać, że w tak ciemnym jak Polska kraju, jedynie twarda sowiecka pięść może być najlepszym zabezpieczeniem przed wybuchami polskiego „dzikiego antysemityzmu”. Nową, coraz bardziej zmasowaną ofensywę antypolonizmu, obserwujemy w ostatnich dziesięcioleciach, od filmów „Holocaust” i „Shoah” po „Shtetl” i książki Grossa. Cele są bardzo zróżnicowane, a żydowski antypolonizm korzysta bardzo często ze ze wsparcia niemieckiego i rosyjskiego
  6
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • tadek
  2012-04-27 03:40
  Do oli??? Ola kocham ciebie za ten wpis, chyle czolo,i caluje twoje rece,
  0
  zgłoś
 • zydowka
  2012-04-27 00:44
  zydow miejsce to izrael i skradzine ziemie PALESTYNCZYKOM nikt nie lubi tych antysemitow z parchami
  0
  zgłoś
 • Asia
  2012-04-26 22:59
  Autor zgłupiał?
  Za Wikipedią:
  "Już Theodor Herzl brał pod uwagę możliwość stworzenia własnego państwa przez Żydów na Madagaskarze, na terenie dzisiejszej Ugandy lub Palestyny (wówczas była to cześć Imperium osmańskiego). Jednak od początku XX wieku, w związku z osadnictwem w Palestynie, Madagaskar był uważany przez syjonistów za rozwiązanie tymczasowe w stosunku do osadnictwa w Palestynie (ze względu na ograniczenia wprowadzone przez Wielka Brytanię co do osadnictwa w Palestynie)."
  1
  zgłoś
 • '68
  2012-04-26 22:54
  "...znalazły oddźwięk w sferach rządowych, w których zaczęto przemyśliwać nad tym, aby wysłać ich na Madagaskar (!)".

  Chmmm. W Tuskolandzie w strefach rządowych nikt nie ośmieliłby się, żeby chociaż o tym pomyśleć, a co dopiero powiedzieć lub napisać !

  Z drugiej strony, Madagaskar to urokliwa wyspa i szkoda byłoby aby przez fatalne zarządzanie na najwyższym szczeblu, POronione decyzje, doprowadzić tę krainę do gospodarczej ruiny.
  7
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama