To jeszcze nie jest przesądzone, ile ona będzie dokładnie wynosiła. […] Nie wszystkie sprawy są jeszcze zdecydowane, w jakim kształcie ten projekt ostatecznie trafi do Sejmu, a trafi niebawem. Między innymi trzeba rozstrzygnąć proponowaną wysokość składki- między 12 a 15 zł. Trwają symulacje, pokazujące, jakie są możliwe wpływy przy różnej wysokości składki i przy różnej ściągalności składki - powiedział Czabański w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.

Reklama

Odchodzimy od systemu rejestracji odbiorników. Zakładamy, że każdy, kto ma w swoim domu prąd, może korzystać z mediów publicznych i w związku z tym składka ma charakter powszechny. Jest przewidywana na gospodarstwo domowe - dodał wiceminister.

Podkreślił, że obecnie abonament RTV płaci ok. 7% obywateli, co jest - jego zdaniem - "nie do przyjęcia", to bardzo niesprawiedliwe. Abonament RTV wynosi obecnie 22,7 zł miesięcznie.

Czabański powtórzył, że Polskie Radio, Telewizja Polskąa, 17 rozgłośni regionalnych oraz Polska Agencja Prasowa nie będą spółkami prawa handlowego, a mają się skupić na realizacji misji publicznej.