Rzecznik resortu obrony Ahmad Hosseini powiedział, że rakieta Simorgh (Feniks) wyniosła urządzenia badawcze na wysokość 470 km. AP podkreśla, że nie wyjaśnił on, o jakie urządzenia chodzi. Hosseini dodał też, że działanie centrum kontroli kosmicznej oraz rakiety nośnej było bez zarzutu.

Reklama

Nie wiadomo skąd wystartował Feniks, jednak według AFP mogło to nastąpić w ośrodku kosmicznym im. Ruhollaha Chomeiniego w irańskim ostanie (prowincji) Semnan, 300 km na wschód od Teheranu.

Jednak przez następnych kilka godzin zarówno Hosseini, jak i inni przedstawiciele irańskich władz nie poruszyli ponownie tego tematu, co może oznaczać, że próba umieszczenia ładunku na orbicie zakończyła się niepowodzeniem - komentuje AP.

Program kosmiczny Iranu

Najnowsze wysiłki Teheranu na rzecz rozwoju programu kosmicznego zostały podjęte w chwili, gdy Zachód prowadzi rozmowy z Iranem, by reaktywować międzynarodową umowę nuklearną z 2015 roku. W tym tygodniu odbyła się ósma tura negocjacji w tej sprawie, zostaną one podjęte ponownie po Nowym Roku.

Reklama

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział dziennikarzom w tym tygodniu, że jest za wcześnie, by powiedzieć, czy Iran powrócił do tych rozmów "z konstruktywnym podejściem".

Reklama

Według Pentagonu Iran prawdopodobnie przeprowadził również w czerwcu zakończony niepowodzeniem start rakiety z satelitą. Podobnie jak w przypadku innych nieudanych startów, irańskie media państwowe nie potwierdziły wtedy tych informacji.

Program kosmiczny Iranu poniósł już serię istotnych strat; elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej prowadzą jednak własny równoległy program, w ramach którego w 2020 roku wystrzelono satelitę na orbitę okołoziemską. Stany Zjednoczone oceniają, że irańska technologia umieszczenia satelitów na orbicie może być "przykrywką" dla programu rozwoju pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego dążenia do wystrzelenia satelity stanowiły osłonę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.