Lech Kaczyński spotka się w Radomiu z prezydentami pięciu byłych miast wojewódzkich z Mazowsza. DZIENNIK dowiedział się, że poprze ich inicjatywę zakładającą utworzenie dodatkowej jednostki - województwa stołecznego Warszawa.

Reklama

Powstanie województwa złożonego jedynie z Warszawy to być albo nie być dla przyszłości całego Mazowsza. Dlaczego? Bo z powodu bogactwa stolicy takie miasta jak Radom lub Siedlce nie mogą liczyć na środki unijne.

Środki pomocowe z Unii Europejskiej przysługują tylko tym obszarom, które nie przekroczyły 75 proc. unijnej średniej PKB na jednego mieszkańca. Tylko takie mogą zostać uznane za opóźnione w rozwoju społeczno-gospodarczym i wymagające wsparcia.

Gdy wchodziliśmy do Unii, wszystkie polskie regiony spełniały ten warunek. Jednak Mazowsze szybko się wzbogaciło. Tyle że statystyki pociągnęła w górę głównie Warszawa.

Już rząd Jarosława Kaczyńskiego zastanawiał się nad wydzieleniem Warszawy z województwa mazowieckiego. Prace miały się zacząć w 2008 roku, ale wcześniej odbyły się wybory, które PiS przegrało. Do pomysłu wróciło ono w swoim nowym programie przedstawionym na ostatnim kongresie.

Reklama