Parada Schumana jest kulminacją XVIII Polskich Spotkań Europejskich. Na trzech lawetach: Fundacji Schumana, Europejskiego Roku Wolontariatu i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej jedzie młodzież ze Szkolnych Klubów Europejskich i wolontariusze.

Reklama

Z pierwszej lawety uczestników Parady pozdrawiają m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, byli lewicowi premierzy Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz oraz szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki.

Jest też autobus (doubledecker) Biura Informacji Parlamentu Europejskiego, który przejedzie w asyście orkiestry dudziarzy, szczudlarzy i kuglarzy. Za nimi bus "We are Europeans" z uczestnikami z krajów bałkańskich, także w towarzystwie szczudlarzy niosących flagi państw bałkańskich.

Barwny korowód podąża w rytmie bałkańskich melodii. Na rogu ul. Ordynackiej i Nowego Światu ustawiono scenę, z której uczestników Parady powita prezes Fundacji Schumana Anna Radwan. Zaplanowane są przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego, Tadeusza Mazowieckiego oraz prezydent Warszawy. Mają zostać też zorganizowane konkursy i quizy oraz odśpiewana "Oda do Radości".

Do godziny 15 można odwiedzić Miasteczko Europejskie ze stoiskami informacyjnymi instytucji unijnych oraz organizacji pozarządowych. Chętni będą mogli wziąć udział w zabawach, konkursach z nagrodami, pokazach i nauce tańców.

Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami, jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.