Reklama

W czwartym kwartale wzrost gospodarczy może przekroczyć 2 procent, a w skali całego roku przekroczy półtora procent - powiedział w Krynicy premier Donald Tusk. Dodał, że w przyszłym roku wzrost gospodarzy może przekroczyć 3 procent.

Szef rządu zapowiedział ofensywę, która ma być zawarta w nowym planie dla Polski

@premiertusk w #Krynica: to początek nowego planu dla Polski - Polska po kryzysie

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 3, 2013

Premier D. Tusk: to będzie gorąca jesień. Potrzebujemy nowej energii. każdego tygodnia będziemy przedstawiać elementy "Planu dla Polski"

— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) September 3, 2013

Reklama

Premier D.Tusk: obroniliśmy się przed kryzysem i ruszamy do cywilizacyjnego wyścigu. Podjęliśmy decyzje, żeby wspomóc wzrost gospodarczy

— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) September 3, 2013

Premier Tusk zapowiedział też, że w środę ogłosi swoją decyzję w sprawie OFE.

Szef rządu przypomniał, że przed pięcioma laty mówił, iż 2011 roku Polska wstąpi do strefy euro. Jednak wkrótce potem - mówił - upadł bank Lehman Brothers i rozpoczął się światowy kryzys. Recesja dotknęła pół Europy, ale Polska utrzymała wzrost. Choć spadł kurs złotego i rentowność polskich obligacji, to - mówił premier - nasz kraj zdołał wypracować własny sposób walki z kryzysem.

Zakłada on szybkie reakcje, rezerwę wobec doktryn i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Tusk dodał, że udało się uniknąć ryzykownego scenariusza, związanego z emisją pustego pieniądza. Przez pięć lat kryzysu skumulowany wzrost PKB wyniósł w Polsce prawie 20 procent, a średnia płaca wzrosła z 2700 do 3800 złotych.

Dochód narodowy na głowę mieszkańca zwiększył się natomiast z 7100 do 12500 dolarów. Tusk podkreślił, że Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem atrakcyjności dla inwestorów, poprawiła się też pozycja naszego kraju w rankingach wolności gospodarczej. Premier przyznał, że zadłużenie zbliża się do poziomu 55 procent PKB, ale - dodał - w innych krajach Europy jest dużo wyższe.

Donald Tusk podziękował polskim przedsiębiorcom, którzy, jak powiedział, są głównymi twórcami sukcesów gospodarczych kraju. Zapowiedział też budowę nowego systemu podatkowego, który od 2016 roku miałby umożliwić łatwiejsze prowadzenie działalności gospodarczej.