Szyfrowanie połączeń w Krajowym Biurze Wyborczym jest bezpieczne zapewnia PKW. Państwowa Komisja Wyborcza korzystała z usług firmy Unizeto należącej do konsula honorowego Rosji w Polsce. Jak zapewnia Romuald Drapiński, który odpowiada za informatykę w PKW, klucz do szyfrowania jest wytworzony w siedzibie PKW, dlatego połączenia i dane są bezpieczne. Jego zdaniem, gdziekolwiek taki certyfikat zostałby zakupiony, sytuacja byłaby podobna, ponieważ tylko instytucja Krajowe Biuro Wyborcze ma możliwość zainstalowania tego certyfikatu na swoich serwerach opisanych domeną pkw.gov.pl lub kbw.gov.pl.

Reklama

Przewodniczący PKW Stefan Jaworski podkreśla, że zarówno drukowanie kart do głosowania, jak i obsługa informatyczna to usługi, które realizuje się na zasadach przetargu. Jego zdaniem, PKW ma związane ręce w tej sprawie. Przetargi są publiczne i nie ma mowy o badaniu powiązań. Jak mówi Jaworski jeżeli ustawodawca zdecyduje się o wyłączeniu z przetargów publicznych tych usług wówczas PKW będzie szczegółowo kontrolowało oferentów łącznie z informacją od ABW. Politycy PiS chcą, żeby premier Ewa Kopacz złożyła informację w sprawie informatyzacji polskich urzędów i instytucji państwowych.

"Brak przestrzegania elementarnych zasad"

PiS ma nadzieję, że sprawa zostanie całkowicie wyjaśniona. Mamy tutaj do czynienia z brakiem przestrzegania elementarnych zasad bezpieczeństwa i mechanizmami, które mogą doprowadzić do głębokiej ingerencji obcego państwa w nasze sprawy - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. W jego opinii, z takimi sytuacjami mamy do czynienia od lat. Jak powiedział, PiS wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa naszego kraju i nie spotkało się to z żadną reakcją poza próbami ośmieszenia jego partii.

ZOBACZ TAKŻE: Hofman wskazuje, gdzie szukać rosyjskich szpiegów>>>