Grzegorz Schetyna w Radiowej Jedynce powiedział, że niemiecki obóz wyzwolili Ukraińcy. - To Pierwszy Front Ukraiński i Ukraińcy wyzwalali. Tam w ten dzień styczniowy byli żołnierze ukraińscy i oni otwierali bramy obozu i oni go wyzwalali - powiedział Grzegorz Schetyna.

Reklama

Schetyna podkreślił po południu, że w porannej rozmowie mówił jedynie o historycznej prawdzie. Przypomina, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli żołnierze różnych narodowości - Rosjanie, Ukraińcy, Kazachowie, Białorusini, przedstawiciele narodów środkowoazjatyckich. Minister spraw zagranicznych powiedział, że jego wypowiedź nie była antyrosyjska, tylko opisywała historyczną prawdę i rzeczywistość tamtych dni. Dodał, że nie rozumie "nerwowej reakcji" Moskwy.

Według Schetyny rocznicy wyzwolenia obozu nie należy mieszać do bieżącej polityki - wojny na Ukrainie. Jak mówił szef MSZ, relacje ukraińsko - rosyjskie nie mogą wpływać na historię II wojny światowej.

Do sprawy odniosła się premier Ewa Kopacz, która powiedziała, że nie odniosła wrażenia, jakoby minister Schetyna próbował umniejszać zasługi Armii Czerwonej. Przypomniała, że szef MSZ jest z wykształcenia historykiem i wypowiedź mogła być skrótem myślowym. Ale "jego myśli idą dobrym torem" - dodała.

Krytycznie na słowa ministra Schetyny zareagowała strona rosyjska. - Wypowiedzi polskiego ministra o tym, że Oświęcim wyzwalali Ukraińcy nawet nie jestem w stanie komentować - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. "Oświęcim wyzwalała Armia Czerwona, w której byli: Rosjanie, Ukraińcy, Czeczeni, Gruzini i Tatarzy. Granie na uczuciach narodowych w tej sytuacji jest bluźniercze i cyniczne” - mówił Ławrow na konferencji prasowej.

Reklama

Krytycznie do wypowiedzi Grzegorza Schetyny odniósł się także przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Konstantin Kosaczow. W jego opinii, polski minister, doskonale znając historię, próbował nadużyć jej do celów politycznych.

Na słowa Grzegorza Schetyny zareagowały także rosyjskie media. "Rossijskaja Gazieta" napisała o "prowokacji po polsku". Dziennik przypomniał szlak bojowy I Frontu Ukraińskiego, zaznaczając przy tym, że było to zgrupowanie, w którego skład wchodzili obywatele ZSRR różnych narodowości.

CZYTAJ TAKŻE: Ławrow ostro o wypowiedzi Schetyny: Bluźniercza i cyniczna>>>