Czarnecki podkreślił w sobotę w RMF FM, że na temat reparacji wojennych od Niemiec dla Polski należy mówić bez emocji. Zgodził się z polskimi biskupami z Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, którzy o takie podejście apelowali w piątek.

Reklama

"Ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron" - napisali biskupi w apelu.

Europoseł mówił, że zgadza się z biskupami. Natomiast biskupi wcale nie apelują, żeby się wycofać z tematu reparacji - zauważył. Postulat reperacji ze strony Polski jest nie tylko w sensie moralnym, historycznym, ale także formalno-prawnym słuszny - oświadczył.

Jego zdaniem domaganie się przez Polskę odszkodowań jest uwarunkowane z różnych powodów. Tu nie chodzi tylko o pieniądze - ocenił. Skoro słyszymy narrację forsowaną przez Niemcy, że Niemcy też były ofiarą i coraz bardziej zaciera się granica między tym, kto mordował, kto był agresorem, a ofiarami - na to pozwolić nie można - argumentował europoseł.

Czarnecki zaznaczył, że polski rząd do tematu reparacji podchodzi powściągliwie, przedstawia swoje racje i pokazuje, jak było. Domaganie się reparacji nie jest wcale wykopaniem przepaści między Polską a Niemcami - przekonywał. Zauważył, że Niemcy mają olbrzymie racje handlowe z Polską, dzięki którym kwestia reparacji nie sprawi, że Berlin się obrazi.

Reklama

Według wiceszefa PE mówienie o II wojnie światowej na arenie międzynarodowej jest dla Niemiec szkodliwe. Do tych negocjacji Berlin siądzie, także dlatego, że nie chce, żeby Polska umiędzynarodowiła tę sprawę - ocenił.

Reklama

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego, bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

W sierpniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec.(PAP)

agzi/ par/