Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz zwróciła się na Twitterze do Guy'a Verhofstadta, byłego premiera Belgii oraz szefa frakcji liberałów i i demokratów w Parlamencie Europejskim. Nawiązała w swoim wpisie do wczorajszych marszy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

"Verhofstadt, widziałeś? Już nie 60 tys. „faszystów i nazistów” było dziś na ulicach Warszawy, ale 250-400 tys. Polaków kochających swą Ojczyznę! I co nam zrobisz, Guy? Wyrzucisz nas z tej swojej Unii za to? Uzgodnij z Kierownikiem waszej szatni..." – napisała Pawłowicz.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przeszły organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości oraz zainicjowany przez rząd Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko". Oba zgromadzenia, choć formalnie niezależne, przeszły w Warszawie jedną trasą: z ronda Romana Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Według policji wzięło w nich udział ok. 250 tys. osób. "Warszawski marsz jest największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna policja w swojej historii" – podano we wspólnym komunikacie MSWiA i ministra koordynatora służb Sspecjalnych.

Pawłowicz w swoim wpisie odniosła się do Verhofstadta celowo. Belgijski polityk rok remu określił uczestników Marszu Niepodległości mianem faszystów, neonazistów i białych suprematystów, co spotkało się z krytyką różnych polskich środowisk i zapowiedzią pozwów.

Reklama