Kowalski kandyduje z opolskiej listy PiS do Sejmu. W przeszłości był prezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia Stop Korupcji, zaangażowanego m.in. w sprawę ujawnienia afery korupcyjnej polityków lewicy rządzących miastem Opole. Ostatecznie sprawą zajęła się prokuratura i sąd. W sprawie lewicowych notabli zapadły prawomocne wyroki, a prezydentem Opola został związany z PO Ryszard Zembaczyński.

Reklama

W poniedziałek Kowalski na konferencji prasowej przed urzędem miasta Kędzierzyn-Koźle zapewnił, że zrobi wszystko w sprawie wyjaśnienia okoliczności sprzedaży terenów portu rzecznego na Odrze prywatnemu funduszowi zamkniętemu. Zdaniem polityka, do tej pory związane z PO władze miasta nie udzieliły jasnych odpowiedzi na pytania dotyczące przekazania przez samorząd terenu portu spółce Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, który następnie sprzedał go prywatnemu funduszowi.

Polityk oczekuje od samorządu Kędzierzyna-Koźla odpowiedzi na pytania, dlaczego dopiero po sprzedaży portu, samorząd zaczął inwestować w otaczającą go infrastrukturę i czy władze miasta we właściwy sposób zabezpieczyły interes publiczny. Domaga się również informacji, czy władze miasta wiedzą, kto jest udziałowcem prywatnego funduszu zamkniętego, który kupił port od KKPP.

Afera portowa związanej z PO prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej musi być wyjaśniona do samego końca. Nadal nie wiemy komu Platforma Obywatelska sprzedała w 2017 r. za cenę działki pod supermarket strategiczny dla polskiej żeglugi śródlądowej port w Koźlu. Jeżeli Sabina Nowosielska nadal będzie w tej bulwersującej sprawie milczeć, konieczne będzie zorganizowanie referendum w sprawie odwołania jej z funkcji prezydenta Kędzierzyna-Koźla - powiedział Kowalski.

Reklama

Kowalski skierował do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o sprawdzenie przez NIK sprzedaży portu pod kątem dbałości o interesy samorządu i państwa. W swoim wniosku zwrócił uwagę, że Port Rzeczny w Koźlu jest częścią Odrzańskiej Drogi Wodnej, a także znajduje się na terenie planowanego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Prawo i Sprawiedliwość tym różni się od Platformy Obywatelskiej, że dbamy o strategiczne interesy państwa i jego obywateli. Dlatego sprzeciwiam się prywatyzacji firm ciepłowniczych, świadczących usługi komunalne czy infrastruktury istotnej ze względu na rację stanu - powiedział Kowalski.

Polityk zapewnił, że w przypadku uzyskania mandatu poselskiego, otworzy w Kędzierzynie-Koźlu swoje biuro, które stanie się miejscem konsolidującym środowiska będące w opozycji do obecnych władz miasta. Dwadzieścia lat temu podjąłem zobowiązanie, że uwolnię Opole od SLD. W 2002 roku udało mi się to zrobić. Teraz deklaruję, że odsunę od władzy w Kędzierzynie-Koźlu prezydent Nowosielską i związaną z nią Platformę Obywatelską - powiedział Kowalski.