W rozmowie z PAP Andrzej Grzyb potwierdził, że w środę po południu otrzymał pozytywny wynik badania na SARS-CoV-2.

Reklama

Kazano nam wykonać testy przed posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego, na którym chciałem być. Ze względu na dodatni wynik testu nie mogłem pojechać do Warszawy – powiedział PAP poseł.

Andrzej Grzyb zaznaczył, że w tej chwili nie ma żadnych objawów, które mogłyby go niepokoić, choć przyznał, że w piątek bolały go zatoki. Ale nie miałem podwyższonej temperatury, więc nie zastanawiałem się nad tym – dodał. Pytany, gdzie mógł się zarazić, odparł, że w ubiegłym tygodniu był na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL, gdzie obecny był też senator Marcin Libicki. Małżonka Andrzeja Grzyba, od której także pobrano wymazy, jest zdrowa.

W poniedziałek okazało się, że zakażony jest także senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin oraz prawdopodobnie senator KP-PSL Ryszard Bober, który miał mieć powtórzony test na koronawirusa, żeby mieć pewność wyniku.Jako pierwszy informację o zakażeniu Andrzeja Grzyba podał portal Onet.

We wtorek o zakażeniu poinformował poseł Koalicji Polskiej-PSL Dariusz Klimczak.

Zgodnie z zaleceniami (Kancelarii Sejmu) przygotowując się do Zgromadzenia Narodowego wykonałem prewencyjnie test na koronawirusa. Okazał się pozytywny. Jestem w kontakcie z Sanepidem. Wszystkich, których spotkałem w ostatnich dniach proszę aby zrobili sobie test. Pozdrawiam - napisał Klimczak we wtorek po południu na Twitterze.

Klimczak jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego i szefem ugrupowania w regionie łódzkim.

W sobotę o zakażeniu koronawirusem poinformował senator Koalicji Polskiej-PSL Jan Filip Libicki, który 28 lipca brał udział w posiedzeniu Rady Naczelnej PSL. W poniedziałek okazało się też, że wynik dodatni testu na SARS-CoV-2 mają również senatorowie: KO Artur Dunin i KP-PSL Ryszard Bober (senator informował w mediach, że w środę ma mieć kolejne badania, by potwierdzić wynik pierwszego).

Z informacji, które we wtorek rano przekazała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon, część senatorów wykonała już we własnym zakresie testy na koronawirusa, inni mają to zrobić w środę w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 680 osób. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W sumie zanotowano dotąd ponad 48 tys. przypadków.